play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Sllovakia zgjat kontrollet kufitare me Hungarinë deri në dhjetor

today20/11/2023

Background
share close

Qeveria e Sllovakisë miratoi sot zgjatjen e kontrolleve të përkohshme në kufirin e saj me Hungarinë deri më 23 dhjetor, ndërsa përpiqet të parandalojë kalimin e emigrantëve të paligjshëm.

Vendi i Europës Qendrore ka futur në fuqi kontrollet kufitare më 5 tetor, duke ndjekur shembullin e Polonisë, Republikës Çeke dhe Austrisë, të cilat kanë zbatuar masa më të rrepta në kufijtë e tyre me Sllovakinë.

Sllovakia regjistroi një rritje prej më shumë se 500% nga viti në vit në numrin e migrantëve të paligjshëm që nga fillimi i vitit 2023 deri më 12 nëntor.

Kryeministri sllovak Robert Fiço u rikthye në pushtet, duke fituar kështu mandatin e katërt muajin e kaluar pasi fitoi zgjedhjet e shtatorit, ndërkohë që premtimet për të mbrojtur kufijtë nga imigracioni i paligjshëm  luajtën një rol të rëndësishëm në fushatën e tij.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%