play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Putin: Sanksionet e SHBA-së minojnë besimin në dollarin amerikan

today17/05/2024

Background
share close

Presidenti rus Vladimir Putin tha se politika e sanksioneve të SHBA-së po minon besimin tek dollari dhe se Rusia dhe Kina do të gjejnë një mënyrë për të siguruar që kërcënimi i masave kundër bankave kineze të mos prishë tregtinë midis dy vendeve.

Uashingtoni ka vendosur sanksione të rënda ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë dhe ka kërcënuar të vendosë sanksione shtesë ndaj bankave të huaja që po bëjnë biznes me Moskën.

Kjo ka bërë që disa banka kineze të kufizojnë transaksionet me kompanitë ruse.

Në komentet televizive gjatë vizitës së tij në Kinë, Putin tha se këto sanksione janë të paligjshme nëse nuk miratohen nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Ai tha se ato janë kundërproduktive për Shtetet e Bashkuara dhe demonstrojnë “marrëzinë e saj.

“Atyre u mungon plotësisht sensi i përbashkët,” u tha Putin gazetarëve.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara po shkatërrojnë tregun sepse veprimet e saj minojnë besimin te dollari dhe po bëjnë që disa vende të reduktojnë dollarin në rezervat e tyre.

Putin tha se ekzistonte një zgjedhje për vështirësitë në marrëveshjet e pagesave ruso-kineze, por nuk tha se çfarë do të përfshinte.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *