play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

Pse timoni i makinës është në të majtë?

today17/03/2023

Background
share close

 

Asgjë në botë nuk ka rregulla fikse, si timoni i makinës, pozicioni i të cilit ndryshon nga shteti në shtet, gjë që varet nga koha kur makinat nuk ishin shpikur ende.

Rreth 35 për qind e popullsisë së botës drejton makina me timonin në të djathtë dhe këto vende janë kryesisht ish-koloni britanike. Kjo gjë befason pjesën tjetër të botës, por për një arsye të mirë.

Para së gjithash, le të kuptojmë pse timoni është në anën e majtë.

Gjatë feudalizmit anglez, ku ekzistonin kalorës apo luftëtarë me shpata, shpatarët me dorën e djathtë preferonin të qëndronin në “anën e majtë të rrugës” sepse;

– Kështu ata mund të përdornin lehtësisht dorën e djathtë për të përdorur shpatat kundër një kundërshtari që po afrohej;

– Parzmoret në anën e majtë të luftëtarëve nuk u përplasën me njëra-tjetrën.

– Ishte shumë më e lehtë të hipje në anën e majtë të kalit dhe të zbresësh nga ana e djathtë.

Napoleoni ishte i pari që filloi të imponojë drejtimin e majtë kur pushtoi vendet evropiane si Gjermania, Zvicra, Polonia e të tjera.

Sigurisht, vendet rivale si Britania e Madhe e kanë refuzuar me kokëfortësi këtë dhe kanë vazhduar traditën e tyre të timonit në të djathtë.

Në fakt, Anglia e zbatoi këtë rregull në të gjitha kolonitë e saj, kështu që shumica e kolonive indiane dhe afrikane ende drejtojnë me timonin në të djathtë sot.

Shtetet e Bashkuara, nga ana tjetër, donin t’i shpëtonin rrënjëve të saj britanike dhe në vend të kësaj shkuan në drejtimin e majtë.

Gjithashtu, dhjetë vjet pasi SHBA kolonizoi Filipinet, Henry Ford fillimisht prodhoi automjete Model T dhe vendosi timonin në anën e majtë të makinës. Pas këtyre zhvillimeve, shumë vende si SHBA-ja dhe Filipinet vazhduan të praktikonin timonin e majtë.

Gjë që më pas u shtri edhe në vendet e tjera të botës, përfshirë edhe Europën, ku makinat e prodhuara edhe sot e kësaj dite janë me timonin në krah të majtë.

Asgjë në botë nuk ka rregulla fikse, si timoni i makinës, pozicioni i të cilit ndryshon nga shteti në shtet, gjë që varet nga koha kur makinat nuk ishin shpikur ende.

Rreth 35 për qind e popullsisë së botës drejton makina me timonin në të djathtë dhe këto vende janë kryesisht ish-koloni britanike. Kjo gjë befason pjesën tjetër të botës, por për një arsye të mirë.

Para së gjithash, le të kuptojmë pse timoni është në anën e majtë.

Gjatë feudalizmit anglez, ku ekzistonin kalorës apo luftëtarë me shpata, shpatarët me dorën e djathtë preferonin të qëndronin në “anën e majtë të rrugës” sepse;

– Kështu ata mund të përdornin lehtësisht dorën e djathtë për të përdorur shpatat kundër një kundërshtari që po afrohej;

– Parzmoret në anën e majtë të luftëtarëve nuk u përplasën me njëra-tjetrën.

– Ishte shumë më e lehtë të hipje në anën e majtë të kalit dhe të zbresësh nga ana e djathtë.

Napoleoni ishte i pari që filloi të imponojë drejtimin e majtë kur pushtoi vendet evropiane si Gjermania, Zvicra, Polonia e të tjera.

Sigurisht, vendet rivale si Britania e Madhe e kanë refuzuar me kokëfortësi këtë dhe kanë vazhduar traditën e tyre të timonit në të djathtë.

Në fakt, Anglia e zbatoi këtë rregull në të gjitha kolonitë e saj, kështu që shumica e kolonive indiane dhe afrikane ende drejtojnë me timonin në të djathtë sot.

Shtetet e Bashkuara, nga ana tjetër, donin t’i shpëtonin rrënjëve të saj britanike dhe në vend të kësaj shkuan në drejtimin e majtë.

Gjithashtu, dhjetë vjet pasi SHBA kolonizoi Filipinet, Henry Ford fillimisht prodhoi automjete Model T dhe vendosi timonin në anën e majtë të makinës. Pas këtyre zhvillimeve, shumë vende si SHBA-ja dhe Filipinet vazhduan të praktikonin timonin e majtë.

Gjë që më pas u shtri edhe në vendet e tjera të botës, përfshirë edhe Europën, ku makinat e prodhuara edhe sot e kësaj dite janë me timonin në krah të majtë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Shëndetësi

Ja pse nuk duhet ta ndaloni asnjëherë teshtimën

Ju ka ndodhur të gjithëve që të keni ndaluar teshtimën, ose të sforcoheni për të krijuar sa më pak zhurmë. Por këshillohet që të mos e bëni më një gjë të tillë. Kur teshtijmë, ajri futet nëpër vrimat e hundës në shpejtësinë më të lartë se 160 kilometra në orë. Nëse e mbani teshtimën, atëherë gjithë ky presion do të zhvendoset në një pjesë tjetër të trupit që mund të […]

today17/03/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%