play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

Pse punonjësit e Festivalit të Kanës po paralajmërojnë një grevë për herë të parë në mbi 50 vjet

today09/05/2024

Background
share close

Një kolektiv që përfaqëson punëtorët e Festivalit të Filmit po bëjnë thirrje për një grevë gjatë Festivalit të Filmit në Kanë javën e ardhshme, për të protestuar ndaj kushteve të pasigurta të punës.

Grupi i punës, i quajtur ‘Sous les écrans, la dèche’ (Të varfër pas ekraneve), tha se greva nuk kishte për qëllim mbylljen e festivalit ose dëmtimin e ndonjë prej filmave që do të shfaqen premierë në Kanë, por përkundrazi të “shqetësonte” procedurat.

Greva e punëtorëve është një dukuri jashtëzakonisht e rrallë për Kanën. Festivali më i madh i filmit në botë është prekur nga greva vetëm një herë në 76 vitet e tij.

Në vitin 1968, edicioni i 21-të i festivalit u ndërpre për shkak të protestave të majit ‘68, të cilat u zhvilluan në të gjithë Francën, me protestues të famshëm duke përfshirë Jean-Luc Godard, François Truffaut dhe Claude Lelouche.

Këtë herë, janë punëtorët në prapaskenë që po udhëheqin aksionin. Deri në 200 punonjës të festivalit francez të filmit – të cilët punojnë në Kanë dhe festivale të tjera anembanë vendit – përfaqësohen nga ‘Sous les écrans, la dèche’ i cili votoi të hënën (6 maj) për të dale në grevë.

Qëllimi është të rrisë ndërgjegjësimin për paqëndrueshmërinë në rritje për punëtorët në industrinë e filmit të Francës dhe të kërkojë mbrojtje të punës për përkthyes të pavarur në industri, tha grupi në një deklaratë të hënën (6 maj).

Ndër kërkesat e tyre, ata po kërkojnë që të gjithë punëdhënësit e festivaleve të filmit t’i përmbahen një marrëveshjeje kolektive që lejon kontraktorët të përfitojnë nga statusi special për punëtorët me ndërprerje të biznesit të shfaqjes në Francë, ose “intermittents du spectacle”.

Franca ka një sistem unik që lejon punëtorët e pavarur në industrinë e argëtimit të marrin përfitime gjatë periudhave të tyre të papunësisë, me kusht që të kenë punuar një numër të caktuar orësh në vit.

Por këto përfitime janë hequr ngadalë nga qeveria franceze, sipas punëtorëve dhe punonjës të festivaleve të filmit shpesh nuk kualifikohen për shkak të natyrës së kompanive për të cilat punojnë.

Shuma e dëmshpërblimeve të paguara për punëtorët tashmë është përgjysmuar nga qeveria, sipas grupit, dhe një dekret i ri më 1 korrik pritet të rrisë numrin e orëve që punëtorët me ndërprerje do të duhet të punojnë për t’u kualifikuar për përfitime.

Kolektivi thotë se negociatat me punëdhënësit dhe institucionet e kinemasë në vend kanë hyrë në një rrugë pa krye, gjë që e ka bërë të vetmen rrugë përpara goditjen në një nga skenat më të mëdha botërore të kinemasë.

Të martën (7 maj), organizatorët e festivalit të filmit lëshuan një deklaratë të përbashkët duke inkurajuar të gjitha palët që të “bashkohen rreth tryezës së bisedimeve” për të gjetur një zgjidhje dhe për të shmangur një grevë.

Festivali i Filmit në Kanë i këtij viti, edicioni i tij i 77-të, do të zhvillohet nga 14 maji deri më 25 maj me dhjetëra shfaqje filmash disa prej emrave më të mirë ndërkombëtarë të kinemasë dhe mijëra spektatorë që zbresin në qytetin bregdetar francez.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *