play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

Pse piktori italian Raffaello Sanzio e donte aq shumë pigmentin blu egjiptian në veprat e tij?

today23/01/2024

Background
share close

Piktori i madh italian Raffaello përdorte pigmentin blu egjiptian në veprat e tij. Nga kërkimet e fundit shkencore mbi afresket e Amore e Psiche në Villa Farnesina në Romë, rezulton se ngjyra blu është pikërisht ajo egjiptiane, që gjatë periudhës së Rilindjes nuk përdorej.

Pigmenti blu egjiptian në fakt, është i pari pigment sisntetik i prodhuar rreth 3 mijë vite më parë nga Egjipti i lashtë, dhe gjeti përdorim në të gjithë zonën e Mesdheut deri në rënien e Perandorisë Romake, e më pas u zhduk.

Kjo është vepra e dytë e Raffaellos, në të cilën gjenden gjurmët e pigmentit blu, të realizuara rreth vitit 1518. Më parë, ekspertët e kishin hasur në vepren Triumfi i Galateas, dhe tashmë në Amore e Psiche u gjetën të njëjtat gjurmë, duke bërë që të jenë të parat piktura të Rilindjes ku është përdorur.

Historianët e artit vlerësojnë këtë zbulim, pasi në këtë mënyrë do të mund të kuptojnë dhe zbërthejnë më mirë teknikat e përdorura të një prej autorëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *