play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

​Pse disa njerëz vdesin në gjumë dhe a ka ndonjë mënyrë për ta parandaluar?

today06/11/2023

Background
share close

3 habits to improve your quality of sleep

Disa mund të shqetësohen për vdekjen në gjumë – por për fat, nëse nuk keni një gjendje të caktuar mjekësore, mundësia që kjo të ndodhë është relativisht e ulët.

Ka shumë arsye pse dikush mund të vdesë në gjumë, por ato zakonisht përqendrohen rreth tre organeve tona më të rëndësishme.

“Vdekja në gjumë zakonisht lidhet me zemrën, mushkëritë ose trurin,” tha për “Newsweek” doktor Milind Sovani, një konsulent në mjekësinë e frymëmarrjes në Nottingham University Hospitals NHS Trust.

Kur flemë, kemi më pak gjasa të jemi në gjendje t’i përgjigjemi sinjaleve që mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull me këto organe.

“Nëse qëndroj në këmbë dhe kam një pauzë prej 10 sekondash në rrahjet e zemrës sime, do të humbas mendjen dhe do të godas në dysheme fort dhe dikush do ta dëgjojë atë”, tha kardiologu Jack Flyer për “Wall Street Journal”, duke shtuar se kur jeni duke fjetur, ju thjesht nuk mund të reagoni ndaj simptomave tuaja”.

Zemra

Sipas Sumit Chuh, drejtor mjekësor i Qendrës së Ritmit të Zemrës Cedars-Sinai, arresti i papritur kardiak (SCA) është përgjegjës për 90 për qind të vdekjeve të papritura dhe të papritura gjatë gjumit, të njohura edhe si vdekjet e natës. Njerëzit në rrezik më të lartë të SCA përfshijnë ata me sëmundje të arterieve koronare, një zemër të zmadhuar ose një rrahje zemre të çrregullt (shpesh të shpejtë, të quajtur edhe fibrilacion ventrikular).

Një SCA është kur zemra papritmas ndalon së rrahuri, e cila nga ana tjetër ndërpret rrjedhjen e gjakut në organet kryesore dhe mund të çojë në vdekje – 22 për qind ndodh midis orës 22:00 dhe 06:00.

Rrugët e frymëmarrjes

Apnea obstruktive e gjumit (OSA) gjithashtu mund të luajë një rol në vdekjen e papritur në gjumë. Njerëzit me OSA mund të kenë më shumë se 2.5 herë më shumë gjasa të përjetojnë vdekje të papritur kardiake midis orës 12 dhe 6 të mëngjesit sesa ata pa apnea obstruktive të gjumit.

OSA përfshin një ngushtim të muskujve në rrugët e frymëmarrjes, duke ndaluar shkurtimisht frymëmarrjen e një personi. Kjo shkakton mungesë oksigjeni dhe nga ana tjetër rrit rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut, gjë që doktor Sumit Chuh thotë se rrit rrezikun e SCA.

Sidoqoftë, vetë OSA shpesh nuk është shkaku i vdekjes së papritur në gjumë. Më shpesh lidhet me vdekjen e papritur gjatë natës kur një gjendje tjetër përkeqësohet, siç është një problem me zemrën.

Truri

Epilepsia është një gjendje e zakonshme që prek trurin, në të cilën njerëzit përjetojnë kriza të përsëritura. Për njerëzit, krizat e të cilëve nuk mund të kontrollohen plotësisht me ilaçe, vdekja e papritur në epilepsi (SUDEP) është shkaku kryesor i vdekjes. Megjithëse arsyet për SUDEP nuk janë plotësisht të qarta, ai shpesh ndodh gjatë natës dhe disa kërkime sugjerojnë se gjumi mund të rrisë rrezikun e shfaqjes së tij.

Një goditje në tru mund të jetë gjithashtu përgjegjëse për vdekjen e papritur gjatë natës. Rreth 25 për qind e goditjeve në tru ndodhin gjatë gjumit dhe kushte si OSA gjithashtu mund të rrisin rrezikun. Ato ndodhin kur një mpiksje ose këputje e një ene gjaku pengon që gjaku të arrijë në tru.

Pa furnizim me oksigjen, qelizat e trurit vdesin dhe pjesët e trupit që kanë prekur zonat e kontrollit të trurit nuk mund të funksionojnë më siç duhet, gjë që përfundimisht mund të bëhet fatale.

Flisni me mjekun tuaj

Për ata me kushte mjekësore që mund të rrisin rrezikun e vdekjes gjatë gjumit, rekomandohet që të flasin me një mjek, i cili do të jetë në gjendje të marrë parasysh faktorë të tillë si stili i jetesës dhe historia familjare. Për të gjithë të tjerët, sipas doktor Chuh, rreziku i vdekjes së papritur është relativisht i ulët.

Për ta mbajtur këtë rrezik të ulët, mjekët rekomandojnë që të kujdeseni për shëndetin tuaj, të bëni gjumë dhe ushtrime të mjaftueshme dhe të mbani një dietë të shëndetshme.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *