play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM SHQIPËRI

 • cover play_arrow

  LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

 • cover play_arrow

  LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Arsim

Provimet e maturës. Proçesi do shoqërohet me kamera dhe do të ketë rikorrigjim të testit

today24/05/2023

Background
share close

matura shtetërore - Shqiptarja.com. Në mënyrë të shpejtë dhe të verifikuar me disa burime ju do të gjeni lajme nga politika e vendit dhe e rajonit, informacione ekonomike.Mbulon me lajme të gjithë

Në këtë korridor maturantët e gjimnazit  “Ibrahim Rugova” në Kamëz  do ti nënshtrohen provimeve të maturës shtetërore.

Testimi këtë vit do të zhvillohet në mjedise të ngjashme. Nga rreth 150 qendra provimi 100 janë palestra të shkollave.

Afro 1 javë nga nisja e maturës shtetërore, drejtues të gjimnazeve tregojnë  masat e marra për të shmangur kopjen dhe keqadministrimin.

Ndërkohë maturantët po  vijojnë konsultimet.  Mësuesit tregojnë se  testet përgatitore i kanë ofruar një panoramë më të qartë rreth tezave të provimeve.

Gjimnazistët nuk i fshehin emocionet, por as synimin për të  vijuar studimet e larta në degë që kërkohen nga tregu europian i punës.

Provimet e maturës nisin me 1 qershor me gjuhën e huaj vijojnë  gjashtë ditë me pas me gjuhën shqipe, më 13 qershor me matematikën dhe mbyllen me 19 qershor me lëndën me zgjedhje.

Përveç testimit në mjedise  të mëdha  risi këtë vit është dhe  mundësia e rikorigjimit të testit për nxënësit që kanë kontestime.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%