play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Oktapodët janë alienë, studimi i ri do ju shtyjë të mendoni pak më gjatë…

today17/05/2022

Background
share close

Oktapodët vijnë nga hapësira. Kjo tingëllon si pjesë hyrëse e një filmi fantastiko-shkencor të Hollivudit, por në fakt është pjesa kryesore e argumentit pas një punimi kërkimor të botuar në një revistë aktuale të rishikuar nga kolegët.

Punimi u botua në revistën Progress in Biophysics and Molecular Biology i cili titullohet ‘Shkaku i Shpërthimit Kambrian – Tokësor apo Kozmik ?  dhe gërmon thellë në origjinën e jetës në Tokë.

Si rezultat, supozohet se jeta filloi falë një shiu retrovirusesh, të cilat fjalë për fjalë ranë nga hapësira.

Ata retroviruse më pas shtuan sekuenca të reja të ADN-së në gjenomet tokësore, për të cilat gazeta thotë se çuan më tej ndryshime mutagjene.

Megjithatë, ajo që gjërat fillojnë të bëhen vërtet interesante është kur gazeta fillon të diskutojë ardhjen e cefalopodëve. Vetë gazeta pretendon se disa cefalopodë si oktapodët , kallamarët dhe të tjerë erdhën në planet duke rënë nga hapësira, të ngrirë në një lloj ngecjeje.

Kështu që mundësia që kallamarët dhe/ose vezët e oktapodit të kriopservuara, të ardhura në bolide të akullta disa qindra milionë vjet më parë, nuk duhet të përjashtohet,” thuhet në gazetë.

Autorët e punimit thonë se oktapodi dhe krijesat e tjera përfitojnë nga veçoritë biologjike që duket se kanë ardhur nga “një lloj paraekzistence”. Ideja se jeta ka origjinën përtej Tokës nuk është një ide e re. Siç thekson Stephen Fleischfresser në një postim në lidhje me gazetën e vitit 2018, teoria e panspermisë ka ekzistuar që nga Greqia e Lashtë.

Megjithatë, kjo është ndoshta një nga herët e para që ne kemi parë shkencëtarë të pretendojnë se oktapodët janë nga hapësira.

Është, sinqerisht, një ide emocionuese, që oktapodët janë nga hapësira.

Në fund të fundit, ka ende shumë që ne nuk dimë për origjinën e jetës ose edhe nëse jeta ekziston përtej planetit tonë.

Keith Baverstock, një studiues mjekësor në Universitetin e Finlandës Lindore, rishikoi punimin.  Në rishikimin e tij , Baverstock deklaroi se ka vërtet shumë prova që e bëjnë tezën të besueshme. Megjithatë, ai tha se shkenca nuk përparon kështu.

Për shkak se shumë nga provat nuk janë përfundimtare, kjo tezë vetëm sa shton misterin rreth origjinës së jetës. Në fakt, asgjë në përmbledhjen e gazetës nuk na ndihmon të kuptojmë më mirë historinë e jetës në planetin tonë.

Ajo vetëm shton më shumë hamendje në ‘tenxheren’ tashmë të tejmbushur të teorive që shkenca ka lindur gjatë viteve. Megjithatë, ka diçka interesante në lidhje me mundësinë që oktapodët janë nga hapësira.

Sigurisht, mund të tingëllojë e çmendur, por autorët e këtij punimi kanë paraqitur shumë prova interesante që shkencëtarët e tjerë të mendojnë. Dhe, veçimi i një grupi specifik të kafshëve mund të jetë duke e bërë fokusin shumë të ngushtë për të vërtetuar diçka.

Tani për tani, gjithçka që mund të bëjmë është të shikojmë  se çfarë prova të tjera mund të sjellin këta shkencëtarë në të ardhmen.

 

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Art & Kulturë

Fituan Eurovisionin, Orkestra Kalush njofton: Do bëjmë turne në Evropë, paratë e mbledhura do dërgohen për fonde për Ukrainën

Fituesit ukrainas të Eurovision 2022 kanë thënë se do të bëjnë turne në Evropë për të mbledhur fonde për nevojat e ushtrisë dhe fondacioneve bamirëse të Ukrainës. Grupi Kalush Orchestra fitoi konkursin e së shtunës. Një nga anëtarët e grupit, Oleg Psyuk tha gjatë një konference për shtyp në Lviv tha se do të vizitojnë Evropën për të mbledhur fonde për Ukrainën. “Ne do të vizitojmë Evropën për të mbledhur […]

today17/05/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%