play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Nga ndryshimet në Kodin Penal tek projektligji për pagat e gjyqtarëve kushtetuese/ Parlamenti rikthehet më 15 Janar, çfarë pritet të ndodhë

today11/01/2024

Background
share close

Parlamenti do të rikthehet në seancave plenare me 15 Janar.

Kësaj seance i ka paraprirë mbledhja e Konferencës së Kryetarëve ku është miratuar Kalendari e programi, plani masave për integrimin, kalendari vjetor i raportimeve që bëhet çdo vit në janar.

Në kalendarin e punimeve gjatë muajit janar janë parashikuar diskutimi në komisionet parlamentare të ndryshimeve në Kodin Penal.

Një tjetër projektligj është ai për ndryshimin e pagave të  gjyqtarëve kushtetues që kërkon 84 vota.

Qeveria synon që në seancën e 1 Shkurtit të kalojë për diskutim dhe miratim në parlament ndryshimet në ligjin e lojërave të fatit.

Ndërsa amnistia nga e cila do të përfitojnë 600 të burgosur është vendosur në kalendar por pa një datë të përcaktuar pasi kërkon 84 vota të cilat PS nuk i ka.

Flutura Açka e mandatuar nga Lulzim Basha për të kryesuar grupin parlamentar të PD  tha se nuk kishte marrë ftesë për të marrë pjesë në konferencën e kryetarëve.

Kuvendi e hodhi poshtë këtë pretendim duke i dërguar mediave e-mailin e dërgimit të njoftimit.

Pjesëmarrjen në këtë mbledhje Jorida Tabaku e lidhi më rëndësinë që ka për parlamentin integrimin europian.

“Parlamenti nuk ka normalitet. Kisha shpresuar që procesin e integrimit ta shfrytëzonin për të dalë nga ngërçi aktual” deklaroi ajo.

Ndërsa Gazment Bardhi nuk mori pjesë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *