play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Muaji i Shenjtë i Ramazanit, Rama shtron darkën e Iftarit: Është virtyt t’i ushtrohesh disiplinës së fortë të agjërimit, unë bëj pjesë tek më pak të fortët

today08/04/2024

Background
share close

Kryeministri Edi Rama ka shtruar darkën e Iftarit në Muajin e Shenjtë të Ramazanit.

Rama falenderoi të pranishmit, ata që asgjëronin dhe jo, ndërsa tha se pjesëmarrja në Iftar është një lloj agjërimi më vete. Ai theksoi se vakti i Iftarit nuk është i zakonshëm, por një ndarje buke mes të fortëve, atyre që agjërojnë, dhe më pak të fortëve, ata që nuk agjërojnë, ku bën pjesë edhe vetë kryeministri.

Harmonia fetare nuk u la pa u përmendur nga Rama, i cili tha se nuk ka pasur paragjykime dhe se të qenurit në fe të ndryshme, nuk ka qenë një faktor për t’u grindur me njëri tjetrin, ashtu siç dëgjojmë nëpër botë.

Vakti i Iftarit nuk është i zakonshëm, është një ndarje buke mes më të fortëve, atyre që agjëronin dhe më pak të fortëve që të agjëronin nuk mundën apo nuk deshën. Është virtytit që t’i ushtrohesh disiplinës së fortë të agjërimit. Në këtë muaj të Madhërueshëm apo Lartwsueshwm, duke qenë se unë vetë, pavarësisht lartësisë së shtatit, dhe unë bëj pjesë tek më pak të fortëve, e shoh të virtytshme edhe uljen e joagjëruesve në sofrën e Iftarit.

Pjesëmarrja në Iftar është një lloj agjërimi më vete, një e lënë mënjëanë ndaj paragjykimeve, një përulje ndaj dokeve të tjetrit, kryerja e një gjesti njërzillëku, në një vend si i yni, ku të qënit të ndryshëm në fe, nuk ka bërë të grindemi. Duke shtruar një Iftar bashkohemi në rrugë të ndryshme, në respektin e agjërimit të motrave dhe vëllezërve, në muajin e shenjtë të Ramazanit.

Ka zëra që më vijnë për të hequr dorë nga kjo traditë, përgjithësisht nga njerëzit jobesimtar, që kujtohen kur shohin fenë e të tjerëve t’u shfaqet në celularet e tyre.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *