play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Mos u habisni, një studim i ri ka zbuluar se dhelprat ishin miqtë më të mirë të njerëzve! Në një varr 1500-vjeçar gjendet…

today15/04/2024

Background
share close

Në një varr të lashtë në atë që tani është Argjentina veriperëndimore, një person u varros me një kafshë që nuk ishte një qen, sipas një studimi të ri.

Varrimi mbante skeletin e një lloji kanidi që mund të ketë konkurruar dikur me qentë për dashuri njerëzore: një dhelpër.

Njerëzit dhe qentë kanë një histori të gjatë. Marrëdhënia midis dy specieve është dhjetëra mijëra vjet e vjetër. Sidoqoftë, një analizë e re e provave nga një varrim Patagonian që daton rreth 1500 vjet më parë, lë të kuptohet për një lidhje të ngjashme të ngushtë midis një gjahtari-mbledhës në Amerikën e Jugut dhe specieve të mëdha të zhdukur të dhelprave Dusicyon avus.

Një analizë e thellë e ADN-së së lashtë dhe datimit me radiokarbon konfirmoi specien dhe moshën e dhelprës, dhe ekzaminimi i kolagjenit në mbetjet e dhelprës zbuloi se ajo hëngri të njëjtin ushqim si ky grup njerëzish. Së bashku me vendosjen e skeletit në varr, dieta e kafshës sugjeroi që dhelpra ishte e zbutur dhe mund të ishte mbajtur si kafshë shtëpiake, raportuan shkencëtarët të mërkurën në revistën  Royal Society Open Science.

Zbulimi shton një numër në rritje të provave nga vendet e varrimit në kontinente të tjera që tregojnë se dhelprat individuale u zbutën nga njerëzit dhe ndanin një lidhje të bazuar në shoqëri.

Shoqëria e dhelprave dhe e gjuetarëve-mbledhësve

D.avus jetoi nga epoka e Pleistocenit (rreth 2.6 milion deri në 11,700 vjet më parë) deri në Holocen, duke u zhdukur rreth 500 vjet më parë. Ishte afërsisht sa madhësia e një bariu gjerman modern, por shumë më pak i rëndë, me peshë deri në 15 kilogramë.

“Në përgjithësi, Dusicyon avus ka një lloj diete mishngrënëse,” tha Lebrasseur, i cili bashkë-drejtoi studimin me  Dr. Cinthia Abbona , një studiuese me Këshillin Kombëtar të Kërkimeve Shkencore dhe Teknike të Argjentinës. Por kur shkencëtarët testuan skeletin e dhelprës nga varrimi, ata zbuluan se dieta e saj ishte më pak mishngrënëse sesa pritej dhe më shumë e ngjashme me dietat e njerëzve.

“Kjo sugjeron se ose komuniteti po e ushqente atë, ose ishte rreth komunitetit dhe ushqehej me mbeturinat e kuzhinës,” tha Lebrasseur për CNN. “Kjo do të sugjeronte se ka një marrëdhënie më të ngushtë dhe integrim të qenies brenda shoqërisë.”

Nocioni i dhelprave si kafshë shtëpiake në Amerikën e Jugut përputhet me provat nga varrosjet e tjera të dhelprave në Evropë dhe Azi, tha  Dr. Aurora Grandal-d’Anglade, një paleobiologe në Universidade da Coruña në Spanjë. Grandal-d’Anglade, i cili nuk ishte i përfshirë në studimin e ri,  përshkroi më parë  varre të epokës së bronzit në Gadishullin Iberik që përfshinin dhjetëra qen dhe katër dhelpra të varrosura përkrah njerëzve. Studiuesit zbuluan se dhelprat ishin vendosur si qentë, duke sugjeruar se edhe ata ishin shoqërues të njerëzve.

“Nuk ka asnjë arsye pse dhelprat nuk mund të zbuten,” tha Grandal-d’Anglade për CNN në një email. “Ne e dimë se njerëzit në shumë shoqëri krejtësisht të ndryshme shpesh mbajnë kafshë shtëpiake (jo vetëm kanide, por p.sh. majmunët, zogjtë, zvarranikët) thjesht si kafshë shoqëruese. Kur shikohet në këtë këndvështrim, shfaqen gjithnjë e më shumë vende ku dhelprat duket se kanë luajtur rolin e kafshëve shtëpiake.”

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *