play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Arsim

Miratohen tekstet me përdorim falas në shkollë

today20/12/2022

Background
share close

Screenshot 2 22 1252x720

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi prezantoi dy vendime të marra në mbledhjen e qeverisë, ku  e para përfshin sistemin parauniversitar, dhe e dyta sportin në vend.

Sipas ministres, qeveria synon një sistem arsimor gjithëpërfshirës dhe në përmbushje të këtij vizioni është arritur “përfundimi i teksteve shkollore në përdorim falas, për të gjithë nxënësit nga klasat e para deri te e nënta, si dhe 16 kategori në arsimin e mesëm”.

Për Kushin “qëllim është lehtësimi i barrës financiare për familjet. Nënkupton faktin që nxënësit pasi i përdorin tekstet, detyrohen t’i dorëzojnë për nxënësit e tjerë pas një periudhe tre vjeçare, ndërkohë që tekstet e vjetra zëvendësohen me të reja”.

Ministrja deklaroi se përjashtim do të ketë për nxënësit nga klasa e para në të tretë, ku tekstet do të ofrohen falas çdo vit, pa nevojë që t’i kthejnë, sepse janë të vegjël për ta mirëmbajtur por edhe sepse programet e tyre parashikojnë shënime dhe ushtrime të vështira për t’ u fshirë.

“Kjo bëhet edhe për t’i edukuar, për ta pasur mik librin por edhe për të kursyer”, ishin fjalët e ministres Kushi.

Vendimi tjetër ka të bëj me sportin. “Kemi kërkuar një buxhet shtese për sportistët elitar këtë vit sportistët tanë kanë patur rezultat e shkëlqyera, krahas viteve të mëparshme. Këto rezultate kanë tejkaluar edhe pritshmëritë tona, kështu qe kishte nevoje për një shtesë të tillë, për atletet por dhe për trajnerët e tyre, ashtu siç e parashikon edhe legjislacioni europian”, deklaroi ministrja Kushi, ndërkohë që shtimi i buxhetit përllogaritet në 45 milionë lekë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Politikë

Firmoset marrëveshja, Shqipëria merr 3 dronë Bayraktar

Sot në kryeministri është firmosur marrëveshja për blerjen e flotës së dronëve Bayraktar, mes Shqipërisë dhe Turqisë. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se teknologjia bëhet fjalë për teknologjinë më të lartë të fluturimeve për misione ushtarake, policore dhe civile, në funksion të sigurisë kombëtare, të luftës kundër krimit e kultivimit të paligjshëm të hashashit, të […]

today20/12/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%