play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Mike Tyson dhe Elijah Wood mes të famshëmve që ranë pre e propagandës pro-ruse! Zelensky “shitet” si narkoman

today11/12/2023

Background
share close

Propagandistët rusë shfrytëzuan videot e të famshmëve nga platforma popullore Cameo për të mbështetur fushatat e tyre të dezinformimit, thanë studiuesit e sigurisë kibernetike në Microsoft.

Duke filluar nga korriku, kanalet e mediave sociale pro-ruse filluan të qarkullojnë video të personazheve të famshëm amerikanë, të cilat janë “redaktuar në mënyrë mashtruese për të nxitur propagandën anti-ukrainase”, thotë një raport i publikuar të enjten nga Qendra e Analizës së Kërcënimeve të Microsoft.

Raporti thotë se një person i lidhur me Rusinë përdori Cameo, uebsajtin popullor ku njerëzit mund të paguajnë figura publike për mesazhe video të personalizuara, për të marrë këto video të të famshmëve, duke përfshirë aktorin Elijah Wood dhe boksierin Mike Tyson.

Të famshmit me sa duket nuk ishin në dijeni se këto video më pas ishin redaktuar në mënyrë që të dukej se sulmonin presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, raporton CNN.

“Mesazhet e manipuluara në video, shfaqin njerëz të famshëm në fusha të ndryshme që i luten presidentit ukrainas të kërkojë ndihmë për abuzimin me substancat” sipas raportit.

Videot u shpërndanë gjerësisht nga llogaritë pro-ruse të mediave sociale dhe më pas u përforcuan më tej nga mediat ruse të mbështetura nga shteti, thuhet në raport, ku ato u etiketuan në mënyrë të mashtruese si mesazhe që i drejtoheshin drejtpërdrejt Presidentit Zelensky.

Ambasada e Rusisë amerikane nuk iu përgjigj kërkesës së CNN për koment.

Studiuesit e Microsoft-it thanë se vëzhguan të paktën shtatë nga këto lloj video-mesazhesh të personazheve të famshme të përdorura që nga fundi i korrikut 2023.

Përveç Wood dhe Tyson, në këto video shfaqen personazhe të tjerë të famshëm amerikanë si Priscilla Presley dhe aktorët Dean Norris, Kate Flannery dhe John McGinley.
Një përfaqësues i Tyson tha për CNN në një deklaratë se videot që qarkullonin të Tyson ishin false dhe ai kishte “zero përfshirje” në “krijimin e një përmbajtjeje të tillë”.

Të famshmit e tjerë të përmendur në raport nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNN për koment.

Videot u redaktuan në disa raste për t’u dukur sikur ishin intervista në media ose nga llogaria e një personi të famshëm në mediat sociale dhe pjesë e lutjeve më të gjera drejtuar Zelensky për të marrë ndihmë për një çështje të supozuar të abuzimit me substancat.

“Zyrtarët e Kremlinit dhe propaganda ruse e sponsorizuar nga shteti kanë promovuar prej kohësh pretendimin e rremë se Presidenti Zelensky lufton ndaj varësisë dhe abuzimit me substanca”, thanë studiuesit e Microsoft në raport.

Një zëdhënës i Cameo i tha CNN në një deklaratë se kompania nuk komenton publikisht “për detajet e hetimeve të saj të Besimit dhe Sigurisë”. Zëdhënësi shtoi, megjithatë, se këto lloj videosh ” shkelin Udhëzimet e Komunitetit të Cameo dhe në rastet kur shkelje të tilla vërtetohen, Cameo zakonisht ndërmerr hapa për të hequr përmbajtjen problematike dhe për të pezulluar llogarinë e blerësit”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *