play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

Marrëveshja për emigrantët, Dhoma e Ulët në Itali nis diskutimet

today21/11/2023

Background
share close

Dhoma e Ulët e Parlamentit italian nisi sot diskutimet për miratimin e marrëveshjes për emigrantët mes Italisë dhe Shqipërisë.

Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani, prezantoi me detaje marrëveshjen, para deputetëve, për të cilën tha se do të shërbejë si model zgjidhjeje për çështjen e emigrantëve edhe për vende të tjera europiane.

Sipas Tajanit, në Shqipëri do të vijnë vetëm dy kategori emigrantësh:

ata të cilëve u refuzohet azili, pasi vijnë nga vende të sigurta origjine

dhe ata që janë në proces riatdhesimi.

Tajani theksoi se në kampin e pritjes në Gjadër nuk do të dërgohen azilkërkues që kategorizohen si vulnerabël, siç janë fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Në fund të diskutimeve, protokolli për emigrantët mes Shqipërisë dhe Italisë do t’i nënshtrohet votimit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *