play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

Kryevepra e Pikasos shitet në ankand për 139.3 milionë dollarë

today09/11/2023

Background
share close

Një nga kryeveprat e Pablo Picasso-s, “Gruaja me një orë”, u shit në ankand për 139.3 milionë dollarë në Sotheby’s në Nju Jork. Piktura e vitit 1932 përshkruan një nga shoqërueset dhe muzën e artistit spanjoll, piktoren franceze Marie-Therese Ëalter, dhe vlerësohej në më shumë se 120 milionë dollarë përpara se të shitej.

Më parë ishte në pronësi të koleksionistes së të ndjerë të artit Emily Fisher Landau, e cila e bleu në vitin 1968 nga një blerës anonim.

“Femme a la Montre” është një portret i Ëalter-it e ulur në një karrige të ngjashme me fronin në një sfond blu.

E njohur si “muza e artë” e Picasso-s, Ëalter ishte 17 vjeç kur u takua me 45-vjeçarin Picasso në Paris dhe më vonë ta patën një lidhje të fshehtë, ndërsa ai ishte ende i martuar me Olga Khokhlova, një balerinë ukrainase.

Ëalter u bë subjekt për shumë prej pikturave të Picasso-s, duke përfshirë veprën e vitit 1932 Femme Nue Couchee (Gruaja e shtrirë nudo), e cila u shit për 67.5 milionë dollarë në ankand në 2022.

Piktura më e shtrenjtë e Pikasos e shitur në ankand ishte Les Femmes d’Alger (Gratë e Algjerit), e cila arriti në 179.3 milionë dollarë në Christie’s në 2015. I lindur në Malaga në 1881 dhe i rritur në Barcelonë, Picasso u transferua në Paris në 1904 dhe u bë një nga artistët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Ai eksperimentoi me një gamë të gjerë stilesh dhe temash në karrierën e tij, më së shumti frymëzues “Kubizmi”, i cili tregon objekte ose njerëz nga shumë këndvështrime në të njëjtën kohë.

Në një karrierë që përfshin tetë dekada, ai krijoi rreth 150,000 vepra. Ai kishte katër fëmijë dhe vdiq në Francën jugore në vitin 1973, në moshën 92-vjeçare.

epa10903601 Sotheby’s auction house staff with Pablo Picasso’s ‘Femme a la montre’ (1932) during Sotheby’s Frieze Week Exhibitions in London, Britain, 06 October 2023. The artwork is expected to fetch between 120 million euros at the auction taking place on 12-13 October. EPA-EFE/ANDY RAIN

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *