play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

Gruaja që mbështet shëndetin mendor shpallet njeriu më me ndikim në botë

today12/03/2024

Background
share close

Për të dytin vit, gazeta prestigjioze britanike “The Independent” ka publikuar listën e grave më me ndikim, një listë e përbërë nga 50 zonja e zonjusha nga fusha e artit, politikës, biznesit, medias, sportit etj. Lista e “The Independent” me 50 gratë më të fuqishme apo më me ndikim në botë për këtë vit u publikua në Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Nëna e nxënëses së vrarë Brianna Ghey është zgjedhur si gruaja më me ndikim e “The Independent” për vitin 2024.

Ghey u vu në qendër të vëmendjes vitin e kaluar pasi vajza e saj transgjinore 16-vjeçare Brianna u godit me thikë për vdekje nga dy adoleshentë të cilët e joshën atë në një park pranë Ëarrington në Cheshire. 37-vjeçarja, e cila ka nisur fushatën që nga vrasja tragjike, tani po lufton për kontrolle më të mëdha në mediat sociale të të rinjve dhe për të siguruar më shumë mbështetje për shëndetin mendor në shkolla.

Në top 10 janë portierja e Lionness, Mary Earps, prezantuesja televizive Kate Garraëay, kancelarja Rachel Reeves dhe fituesja e çmimit Brit, Raye.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *