play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Elon Musk padit OpenAI për shkelje të marrëveshjes

today01/03/2024

Background
share close

Elon Musk ka paditur OpenAI, bashkëthemeluesit e tij Sam Altman dhe Greg Brockman dhe entitete të lidhura, duke pretenduar se krijuesit e ChatGPT kanë shkelur marrëveshjet e tyre për të zhvilluar AI.

Musk, një bashkëthemelues dhe mbështetës i hershëm i OpenAI, pretendon se Altman dhe Brockman e bindën atë që të ndihmonte në gjetjen dhe financimin e startup-it në 2015 me premtimet se do të ishte një organizatë jofitimprurëse.

Marrëveshja e themelimit kërkonte që OpenAI ta bënte teknologjinë e saj “lirisht të disponueshme” për publikun, pretendohet në padi.

Padia, e paraqitur në një gjykatë në San Francisko vonë të enjten, thotë se OpenAI, startup-i më i vlefshëm në botë i AI, është zhvendosur në një model fitimprurës të fokusuar në komercializimin e kërkimit të tij AGI pas partneritetit me Microsoft, kompaninë më të vlefshme në botë që ka investoi rreth 13 miliardë dollarë në startup.

Padia pason shqetësimet e Musk në lidhje me ndryshimin e prioriteteve të OpenAI në vitin e kaluar. Sipas ankesës ligjore, Musk dhuroi mbi 44 milionë dollarë për organizatën jofitimprurëse nga viti 2016 deri në shtator 2020.

Gjatë viteve të para, ai ishte kontribuesi më i madh në OpenAI, thuhet në padi. Musk, i cili u largua nga bordi i OpenAI në 2018, i është ofruar një aksion në krahun fitimprurës të startup-it, por ka refuzuar ta pranojë atë për një qëndrim parimor.

Përmes padisë, Musk po kërkon të detyrojë OpenAI-n që t’i përmbahet misionit të tij origjinal.

Padia gjithashtu kërkon që gjykata të vendosë se sistemet e AI si GPT-4 dhe modele të tjera të avancuara në zhvillim përbëjnë inteligjencën e përgjithshme artificiale që arrin përtej marrëveshjeve të licencimit.

Musk gjithashtu kërkon llogari dhe kthim të mundshëm të donacioneve që synojnë të financojnë kërkimet e tij, nëse gjykata zbulon se tani funksionon për përfitime private.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *