play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

Çmimet “Grammy 2024″/ Lista e fituesve, Taylor Swift bën histori

today05/02/2024

Background
share close

‘Grammy 2024’ u mbajt në ‘Crypto.com Arena’ të Los Anxhelos, në SHBA. Komediani dhe ish-prezantuesi i “The Daily Show”, Trevor Noah, u rikthye për të drejtuar ceremoninë për të katërtën herë radhazi.

Çmimet “Grammy konsiderohen si më prestigjiozet dhe më domethënëse në industrinë e muzikës në mbarë botën. Taylor Swift bëri histori duke u bërë e para që fitoi çmimin për albumin e vitit katër herë.

Swift triumfoi me “Midnights”.

Këngëtarja ka mposhtur Frank Sinatra, Stevie Wonder dhe Paul Simon, të cilët e kanë fituar këtë çmim 3 herë. Miley Cyrus dhe Billie Eilish morën çmimet e tjera kryesore në ceremoninë e së dielës.

Kënga e Vitit u shpall ‘What was I Made For?’ nga Billie Eilish, rekordin e vitit e mori Miley Cyrus me FloWres, ndërsa artistja më e mirë e re Victoria Monét, pa çmimin nuk doli as Albumi i Barbie.

SZA kryesoi nominimet me nëntë dhe përfundoi me tre çmime. E cilësuar si “nata më e madhe e muzikës”, Grammy janë çmimet më prestigjioze të industrisë. Dua Lipa e hapi ceremoninë me një mix të këngëve të saj, duke përfshirë kontributin e saj në albumin e Barbie, Dance the Night.

Rodrigo, Eilish, Burna Boy dhe Travis Scott ishin ndër interpretuesit e tjerë.

Jay-Z përdori momentin e tij për të sulmuar akademinë, duke e akuzuar atë se nuk i dha kurrë gruas së tij, Beyonce, Grammy për albumin më të mirë, pavarësisht se ajo fitoi tridhjetë e dy çmime në kategori të tjera.

“Nuk dua ta turpëroj këtë vajzë të re, tha reperi por ajo ka më shumë Grammy se kushdo dhe nuk ka fituar kurrë albumin e vitit. Edhe sipas standardeve tuaja nuk funksionon”.

LISTA E FITUESVE:

Albumi i vitit

Taylor Swift – Midnights

Rekordi i vitit

Miley Cyrus – Flowers

Kënga e vitit

Billie Eilish – ‘What Was I Made For?’

Artisti më i mirë i ri

Victoria Monét

Performanca më e mirë solo pop

Miley Cyrus – Flowers

Performanca më e mirë e pop-duo/grup

SZA Featuring Phoebe Bridgers – Ghost in the Machine

Albumi më i mirë vokal pop

Taylor Swift – Midnights

Kënga më e mirë R&B

SZA – Snooze

Performanca më e mirë R&B

Coco Jones – ICU

Albumi më i mirë R&B

Victoria Monét – Jaguar II

Kënga më e mirë rap

Killer Mike ft André 3000, Future and Eryn Allen Kane – Scientists & Engineers

Performanca më e mirë rap

Killer Mike ft André 3000, Future and Eryn Allen Kane – Scientists & Engineers

Albumi më i mirë rap

Killer Mike – Michael

Regjistrimi më i mirë i kërcimit/elektronik

Skrillex, Fred again.. & Flowdan – Rumble

Albumi më i mirë i kërcimit/elektronik

Fred again.. – Actual Life 3

Regjistrimi më i mirë i kërcimit pop

Kylie Minogue – Padam Padam

Performanca më e mirë rock

Boygenius – Not Strong Enough

Kënga më e mirë rock

Boygenius – Not Strong Enough

Albumi më i mirë rock

Paramore – This Is Why

Albumi më i mirë alternativ

Boygenius – The Record

Performanca alternative më e mirë

Paramore – This Is Why

Albumi më i mirë urban music

Karol G – Mañana Será Bonito

Performanca më e mirë e muzikës afrikane

Tayla- Water

Albumi më i mirë popullor

Joni Mitchell – Joni Mitchell at Newport

Albumi më i mirë country

Lainey Wilson – Bell Bottom Country

Performanca më e mirë solo e vendit

Chris Stapleton – White Horse

Kënga më e mirë country

Chris Stapleton – White Horse

Performanca më e mirë amerikane

Brandy Clark ft Brandi Carlile – Dear Insecurity

Albumi më i mirë amerikan

Jason Isbell and the 400 Unit – Weathervanes

Albumi më i mirë vokal tradicional pop

Laufey – Bewitched

Prodhuesi i vitit, jo klasik

Jack Antonoff

Kantautori i vitit, jo klasik

Theron Thomas

Videoja më e mirë muzikore

The Beatles – I’m Only Sleeping

Kënga më e mirë e shkruar për mediat vizive

Billie Eilish – What Was I Made For?

Kolona zanore me e mirë për mediat vizuale

Various artists – Barbie the Album

Albumi i kolonës zanore me rezultatin më të mirë për mediat vizuale

Ludwig Göransson – Oppenheimer

Libri më i mirë audio, rrëfimi dhe regjistrimi i tregimeve

Michelle Obama – The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times

Rezultati më i mirë për lojëra video ose media të tjera interaktive

Star Wars Jedi: Survivor – Stephen Barton and Gordy Haab, composers

Dr Dre Global Impact

Jay Z

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *