play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ushqime pikante?

today26/01/2024

Background
share close

Shumë njerëz u rritën në një dietë ku specat djegës ishin një element kryesor në kuzhinën e tyre . Por edhe njerëz që nuk i konsumojnë ushqimet pikante rregullisht e pëlqejnë atë. Ushqimet pikante përmbajnë kapsaicinë, një përbërës aktiv i specave djegës që mund të ndihmojë në procesin e humbjes se peshës.

Ju mund të humbni peshë – Një studim i vitit 2017 zbuloi se “kapsaicina luan një rol kritik te njerëzit dhe ka përfitime të shumta për shëndetin metabolik, veçanërisht për humbjen e peshës tek individët obezë”.

Ju mund të ndjeni më pak dhimbje – Ushqimet pikante mund të kenë një efekt analgjezik në rrethana të caktuara. Besohet se kapsicina mund të synojë një kimikat të trurit të njohur si substanca P, e cila luan një rol në transmetimin e sinjaleve të dhimbjes nga mbaresat nervore në tru. Në fakt, aplikimi lokal i një xheli që përmban përqendrim 2.5% deri në 8% të kapsaicinës është treguar se ofron lehtësim dhimbjeje. Hulumtimet zbuluan se është një trajtim efektiv për dhimbjet e osteoartritit në veçanti, por gjithashtu është treguar se zvogëlon dhimbjen neuropatike.

Konsumi i përditshëm mund të ndihmojë në parandalimin e ulcerave peptike – Ushqimet pikante që shkaktojnë ulçera është një keqkuptim i zakonshëm. Në fakt, e kundërta është e vërtetë. Kjo është për shkak se kapsaicina pengon prodhimin e acidit në stomak.

Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar – Ushqimet pikante mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar. Kjo për shkak se ato janë të pasura me antioksidantë që mbrojnë qelizat tona kundër radikaleve të lira, të cilat mund të luajnë një rol në një sërë sëmundjesh.

Mund të ndihmojë në luftimin e kancerit – Sipas një studimi, kapsaicina vrau me sukses një numër të madh të qelizave të kancerit të prostatës tek brejtësit pa dëmtuar qelizat e shëndetshme. Ndërsa nevojiten më shumë kërkime për të studiuar efikasitetin e kapsaicinës, një studim zbuloi se “potenciali i terapisë së kombinuar për përmirësimin e vetive antikancerogjene, veçanërisht për kancerin e mushkërive dhe prostatës, ka treguar disa rezultate premtuese, të cilat tregojnë vlerën terapeutike të kapsaicinës”.

Ju mund të jetoni më gjatë – Ngrënia e ushqimeve pikante mund të rrisë jetëgjatësinë tuaj. Një studim zbuloi se “konsumimi i zakonshëm i ushqimeve pikante lidhej në mënyrë të kundërt me vdekshmërinë e përgjithshme dhe të caktuar, pavarësisht nga faktorët e tjerë të rrezikut të vdekjes”. Sipas studimit, një reduktim relativ i rrezikut prej 14% në vdekshmërinë totale u vu re tek ata që konsumonin ushqime pikante midis pesë deri në shtatë ditë në javë, në krahasim me ata që i hanin më pak se një herë në javë.

Mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit – Kapsaicina ka veti anti-inflamatore , kështu që konsumimi i ushqimeve pikante shpesh mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në trupin tuaj. Në fakt, një studim zbuloi se efektet anti-inflamatore të kapsaicinës ishin të krahasueshme me diklofenakun (Voltaren) te minjtë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *