play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

Lista e plotë e fituesve së “Critics Choice Awards 2024” – “Oppenheimer” dhe “Barbie” marrin çmimet kryesore

today15/01/2024

Background
share close

Pas Golden Globes javën e kaluar, sezoni i çmimeve vazhdoi të dielën mbrëma, ndërsa “Shoqata e Zgjedhjes së Kritikëve Amerikano-Kanadezë” hapi Tapetin e Kuq për të mbledhur përshtypjet e njohësve të filmit dhe televizionit dhe për të nderuar aktorët dhe produksionet më të mira në Hollywood, gjatë vitit të kaluar.

Aktori dhe komediani Chelsea Handler u kthye për të dytin vit radhazi si mikpritëse e ceremonisë, e cila u mbajt në Barker Hangar në aeroportin Santa Monica në Los Angeles.

“Barbie” dhe “Oppenheimer” vazhduan të fitonin vlerësime nëpër kategori të shumta çmimesh, ashtu si edhe komedi-drama e HBO “Succession” dhe seriali i Netflix, “Beef”.

Foto: CNN

Këtu janë të gjithë fituesit

Aktori/Aktorja më e mirë e re: Dominic Sessa, The Holdovers

Filmi më i mirë i animuar: Spiderman: Across the Spider-Verse

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Da’Vine Joy Randolph, The Holdover

Aktori më i mirë në rol dytësor: Robert Downey Jr., Oppenheimer

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial të kufizuar ose film të krijuar për televizion: Jonathan Bailey, Fellow Travelers

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial të kufizuar ose film të krijuar për televizion: Maria Bello, Beef

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial dramë: Elizabeth Debicki, The Crown

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial dramë: Billy Crudup, The Morning Show

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial komedi: Ebon Moss-Bachrach, The Bear

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial komedi: Meryl Streep, Only Murders in the Building

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar ose film të realizuar për televizion: Ali Wong, Beef

Aktori më i mirë në një serial të kufizuar ose film të realizuar për televizion: Steven Yeun, Beef

Çmimi Seeher: America Ferrera

Kënga më e mirë: “I’m Just Ken”, Barbie

 

Kinematografia më e mirë: Hoyte van Hoytema, Oppenheimer

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: Anatomy of a Fall

Dizajni më i mirë i prodhimit: Sarah Greenwood dhe Katie Spencer, Barbie

Aktorja më e mirë në një serial komedi: Ayo Edebiri, The Bear

Aktori më i mirë në një serial komedi: Jeremy Allen White, The Bear

Skenari më i mirë origjinal: Greta Gerwig dhe Noah Baumbach, Barbie

Skenari më i mirë i përshtatur: Cord Jefferson, American Fiction

Rezultati më i mirë: Ludwig Göransson, Oppenheimer

Kostumografia më e mirë: Jacqueline Durran, Barbie

Komedia më e mirë: Barbie

Ansambli më i mirë i aktrimit: Oppenheimer

Çmimi për arritje në karrierë: Harrison Ford

Filmi më i mirë i realizuar për televizion: Quiz Lady

Seriali më i mirë i animuar: Scott Pilgrim Takes Off

Seriali më i mirë në gjuhë të huaj: Lupin

Komedia më e mirë speciale: John Mulaney: Baby J

Talk Show më i mirë: Javën e kaluar Sonte me John Oliver

Aktorja më e mirë në një serial dramë: Sarah Snook, Succession

Aktori më i mirë në një serial dramë: Kieran Culkin, Succession

Seriali më i mirë komedi: The Bear

Editimi më i mirë: Jennifer Lame, Oppenheimer

Efektet më të mira vizuale: Oppenheimer

Flokët dhe grimi më i mirë: Barbie

Seriali më i mirë dramatik: Succession

Seriali më i mirë i kufizuar: Beef

Aktorja më e mirë: Emma Stone, Poor Things

 

Aktori më i mirë: Paul Giamatti, The Holdovers

Regjisori më i mirë: Christopher Nolan, Oppenheimer

Filmi më i mirë: Oppenheimer

 

Të nominuarit:
Barbie me 18 nominime, më së shumti që ka marrë ndonjë film në historinë e “Critics Choice Awards”, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për Margot Robbie, aktorin më të mirë dytësor për Ryan Gosling dhe regjisorin më të mirë për Greta Gerwig.

Oppenheimer e Christopher Nolan, u nominua në 13 kategori, duke përfshirë filmin më të mirë dhe aktorin më të mirë për Cillian Murphy, siç ishte komedia e zezë e Jorgos Lanthimos, Poor Things, e cila u nominua gjithashtu për filmin më të mirë dhe për aktoren më të mirë, për yllin e saj Emma Stone.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *