play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

LifeStyle

’30 vendet që duhen vizituar në vitin 2024’: Shqipëria në listën National Geographic

today06/11/2023

Background
share close

National Geographic Traveler – revista e botuar nga The National Geographic, një nga institucionet më të mëdha në botë në lidhje me gjeografinë, arkeologjinë, trashëgiminë kulturore etj. – ka publikuar një listë me 30 vendet më mbresëlënëse që duhen vizituar gjatë vitit 2024, përfshirë këtu edhe Shqipërinë.

Revista ka zgjedhur Alpet shqipare si një “arratisje e egër në yllin në rritje të Europës”.

’30 vendet që duhen vizituar në vitin 2024’:

“Udhëtarët, për diçka pak më ndryshe në aventurën e tyre të ardhshme europiane, po hedhin sytë gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë. Shqipëria po tërheq një numër në rritje vizitorësh falë brigjeve të Adriatikut dhe Jonit, të kaluarës intriguese osmane dhe komuniste dhe skenës relativisht të sapolindur të turizmit.”

’30 vendet që duhen vizituar në vitin 2024’:

“Të njohura si Bjeshkët e Nemuna, kjo mbretëri e majave të thepisura karstike është një ëndërr për alpinistët, ku rrëqebullët enden nëpër pyjet me bredha dhe lulet e egra mbulojnë luginën,” shkruan National Geographic Traveler.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *