play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

24 orët e fundit të Hitlerit/ “Trupat tanë të digjen menjëherë”, nga martesa me Eva Braun, testamenti dhe plani për vetëvrasje

today23/01/2024

Background
share close

Media britanike Daily Mail i ka kushtuar një artikull 24 orëve të fundit të Adolf Hitlerit, ndërsa ndodhej në bunkier.

12.01 e diel, 29 prill 1945

Gati 30 metra nën tokë, Eva Braun po përgatitet për martesën e saj. Tani për tani, ajo është në dhomën e saj të gjumit, duke stiluar flokët e saj.

Ajo tashmë ka zgjedhur atë që do të veshë: një fustan të gjatë të zi prej tafta mëndafshi, këpucë të zeza kamoshi Ferragamo, një byzylyk ari me gurë të çmuar turmalinë rozë, një gjerdan topaz dhe ora e saj e preferuar me diamant. Sonte, 14 vjet pas fillimit të lidhjes së tyre sekrete, ajo më në fund do të martohet me burrin që do.

Sigurisht, ajo kurrë nuk e kishte imagjinuar se dasma e saj do të bëhej në bunkier, i cili shtrihet nën kopshtin e Kancelarisë së vjetër të Rajhut në Berlin. Por tanket e ushtrisë ruse tani po derdhen në qendër, kështu që nuk është më e sigurt të jesh mbi tokë.

Bunkieri i Hitlierit i cili mbrohet nga një çati betoni 10 këmbë e trashë, lidhet me një shkallë me një bunker më të vjetër lart, dhe gjithashtu nga një kalim për në bodrumin e Kancelarisë, ku ka një spital urgjence, garazhe dhe një rrjet dhomash për sekretarët dhe oficerët. Të paktën ka pak vend që Eva të lëvizë.

Është këtu që nga janari dhe ka dhomën më të rehatshme, të mobiluar me pjesë të dizajnuara posaçërisht për të nga arkitekti i bunkerit, Albert Speer. Përveç tavolinës dhe karriges, ka një gardërobë, një krevat të vetëm dhe një divan me shpinë të drejtë, të veshur me një pëlhurë me lule.

Të gjitha mobiljet, si dhe rrobat e saj, bizhuteritë dhe furçat me pjesë argjendi, janë të shënuara me monogramin e saj, të projektuar gjithashtu nga Speer – një tërfil me katër fletë i krijuar nga një E e lakuar përballë një B të lakuar.

Ndërsa përfundon rregullimin e saj vonë natën, Eva mund të dëgjojë shpërthime nga bombardimet e rënda të artilerisë ruse.

Njëzet e tetë metra mbi kokën e saj, varrmihësit i kanë përballuar stuhitë e zjarrit që ndriçojnë qiellin. Pikërisht në këtë moment, ata po vendosin trupin e kunatit të saj, Hermann Fegelein, në një varr të cekët. Ai u ekzekutua vetëm gjysmë ore më parë, me urdhër të të fejuarit të Evës.

Për hir të motrës së saj më të vogël Gretl, e cila është në pritje të fëmijës, Eva ishte lutur për jetën e tij. Por Hitleri ishte i zemëruar me ndërhyrjen e saj. Fegelein, një oficer kalorësie i bashkangjitur në bunker, u kap javën e kaluar pasi vrapoi për të; për më tepër, ai u kap me para, stoli dhe një grua.

Në fund, Eva ishte përkulur për të pashmangshmen, duke thënë: ‘Ti je udhëheqësi.

Në zyrën e centralit të bunkierit, telefonisti, Rochus Misch, po dëgjon Hans Hofbeck të Shërbimit të Sigurimit të Rajhut duke përshkruar ekzekutimin e Fegelein.

Hofbeck interpreton atë që sapo ka parë: duke ngritur një mitraloz imagjinar, ai merr shenjën në lartësinë e shpatullave dhe bërtet: ‘Ratatatata!’

Ora 12.10

Adolf Hitleri qëndron në dhomën e konferencave të Hitlerit i mbështetur në tryezën e zbrazët të hartës. Ai po i dikton ‘testamentin e tij politik’ Traudl Junge, një nga dy sekretarët e tij të mbetur, i cili po i merr fjalët e tij në stenografi.

Në fillim, Junge është e emocionuar. A do të jetë ajo e para që do të dëgjojë pse gjermanët po e humbin luftën? Por ndërsa Hitleri fluturon në një ton monoton të sheshtë, ajo ndihet gjithnjë e më e zhgënjyer.

Nuk ka asnjë zbulesë, asnjë justifikim apo shprehje faji – vetëm të njëjtat akuza të vjetra kundër hebrenjve që ajo ka dëgjuar kaq shumë herë më parë.

Hitleri më pas futet në një listë të gjatë emërimesh të reja naziste. Edhe Junge mund ta shohë se kjo është e pakuptimtë. Pastaj, pas një pauze të shkurtër, ai fillon të diktojë vullnetin e tij.

Kur arrin tek pjesa për martesën me Evën, Junge tronditet. Deri më tani, shefi i saj ka insistuar gjithmonë se ai nuk do të martohet kurrë – sepse gratë kanë një ndikim shkatërrues te burrat e mëdhenj.

Ai vazhdon: ‘Unë dhe gruaja ime zgjedhim vdekjen për t’i shpëtuar turpit të rrëzimit dhe dorëzimit. Është vullneti ynë që trupat tanë të digjen menjëherë.’

Pas një pauze, Hitleri largohet nga tavolina. ‘Shkruaj atë për mua në tre kopje, pastaj ma sill.’

Salla e konferencave është duke u përgatitur për ceremoninë. Pesë karrige janë të vendosura në tryezën e madhe të hartës. Ëalther Ëagner, një gjykatës, mbërrin në bunker duke shtrënguar dokumentet e kërkuara. Shërbëtori i Hitlerit, Heinz Linge, mendon se Ëagner është po aq i emocionuar sa nusja.

Rreth orës 12.15

Robert Ritter von Greim sapo ka pasur një takim me Hitlerin.

Vetëm pak orë më parë, avioni që e fluturoi drejt Berlinit u godit nga të shtënat ruse dhe ai u plagos rëndë. Megjithatë, ka një ngushëllim: Hitleri sapo e ka bërë atë kreun e ri të Luftëaffe.

Vendimi për të ngritur lart Von Greim u mor katër ditë më parë. Atëherë Hitleri mësoi se Luftëaffe nuk kishte bërë asgjë për të ndaluar rusët të arrinin në periferi të Berlinit.

Për gjysmë ore ai rrëmbeu pa pushim, duke bërtitur për dështim, gënjeshtra, korrupsion dhe tradhti.

Pastaj ai u rrëzua duke qarë në një kolltuk, shkarkoi kreun e atëhershëm të Luftëaffe dhe deklaroi se lufta ishte e humbur. Ishte hera e parë që ai e kishte pranuar në të vërtetë.

Hitleri ka urdhëruar tani Von Greim të nisë një kundërsulm nga forcat ajrore gjermane. Shefit të ri të Luftëaffe i është besuar edhe letra e fundit e Evës për motrën e saj shtatzënë Gretl, e cila po qëndron me prindërit e tyre në shtëpinë malore të Hitlerit në Obersalzberg.

Letra nuk përmend vdekjen e burrit të Gretl. (Gretl do të lindë më 5 maj dhe do ta emërojë fëmijën me emrin e motrës. Në vitin 1971, mbesa e Evës do të kryejë vetëvrasje në moshën 27-vjeçare, pas vdekjes së të dashurit të saj në një aksident automobilistik.)

Magda, gruaja e shefit të propagandës Joseph Goebbels, po vishet në dhomën e saj të gjumit në bunkerin e sipërm. Dhoma është e vogël, me mure betoni dhe orendi minimale: një krevat tek, një komodinë dhe vetëm një llambë e zhveshur për dritë.

Me krenari, ajo ngjit në pjesën e përparme të fustanit simbolin e artë të festës që Hitleri i dha dy ditë më parë. Është distinktivi i tij personal, i shënuar me numrin 1, të cilin ai e ka mbajtur në uniformën e tij për 12 vitet e fundit.

Kjo dhuratë, mendon Magda, jo vetëm që përfaqëson nderin më të madh të jetës së saj, por edhe konfirmon statusin e saj. Në fund të fundit, ajo shpesh ka qëndruar si një zonjë e parë jozyrtare, duke shoqëruar Hitlerin në raste zyrtare, ndërsa Eva Braun mbeti e fshehur.

Për një naziste të zjarrtë, Magda ka një të kaluar jokonvencionale.

Nëna e saj ishte një shërbëtore e pamartuar, e cila vazhdoi të kishte një marrëdhënie afatgjatë me një menaxher hoteli hebre, Richard Friedlander. Pra, zonja Goebbels e ardhshme ndoqi një shkollë hebraike.

Friedlander, e cila më vonë vdiq në kampin e përqendrimit Buchenwald, nuk ishte e ftuar në dasmën e saj me Joseph Goebbels në 1931.

Më vonë, bashkëshorti i Magdas, një burrë shumë i shkurtër, i dobët me një këmbë të deformuar – udhëhoqi përjashtimin e të gjithë hebrenjve nga Berlini.

Çifti tani ka gjashtë fëmijë – Helga, Hilde, Helmut, Holde, Hedda dhe Heide, nga katër deri në 12 vjeç – të gjithë flenë në tre krevate marinari në dhomën ngjitur. Goebbels ka dhomën e tij të gjumit në bunkier.

Kur fëmijët erdhën këtu një javë më parë, u thanë se Gjermania ishte në prag të fitimit të luftës dhe së shpejti do të bashkoheshin në festimet e fitores.

Ata nuk e kuptojnë se prindërit i kanë sjellë këtu sepse humbja është e pashmangshme. Ose që planifikojnë t’i vrasin të gjithë dhe t’i japin fund jetës së tyre.

Magda, e cila vuan nga angina, e ka kaluar pjesën më të madhe të javës së kaluar në shtrat. Ajo mund të durojë t’i shohë fëmijët vetëm për periudha të shkurtra, kështu që sekretarët dhe kujdestarët janë kujdesur për ta. Grave të tjera në bunker, ajo u ka thënë se është e tmerruar se do të jetë shumë e dobët për të sjellë veten për të vrarë pasardhësit e saj të dashur.

Hitleri është në dhomën e tij të punës, ku kalon pjesën më të madhe të kohës – me shërbëtorin e tij Heinz Linge. Është një dhomë e vogël me një tavan shumë të ulët, që përmban një tavolinë, një tavolinë anësore, një divan të ngurtë, të veshur me liri blu-bardhë dhe një tavolinë tjetër ku Fyhreri ha ushqimet e tij me sekretarët.

Studimi hapet në një korridor betoni të veshur me kolltuqe të rehatshme, në të cilat gjeneralët e Hitlerit shpesh pinë dhe flenë. Përtej korridorit është një gjenerator dizel që mbush Fuhrerbunkerin me erën e keqe të karburantit.

Hitleri i drejtohet shërbëtorit të tij. “Do të doja të të lë të ktheheshe te familja jote,” thotë ai. Linge përgjigjet: ‘Udhëheqësi im, kam qenë me ty në kohë të mira dhe dua të qëndroj me ty në të këqija’. Tani 32 vjeç, shërbëtori është një ish-murator me një fytyrë të madhe, të rrumbullakët dhe sy blu të zbehtë. Ai është i përkushtuar ndaj Fuhrerit dhe shpesh u thotë njerëzve: ‘Nuk mund të kisha një mjeshtër më të mirë.’

Pas një pauze, Hitleri i thotë Linges se ka një punë për të.

“Duhet të vendosni dy batanije në dhomën time të gjumit dhe të merrni benzinë ​​të mjaftueshme për dy djegie,” thotë ai.

“Unë do të qëlloj veten këtu, së bashku me Eva Braun. Do t’i mbështjellësh trupat tanë me batanije leshi, do t’i çosh deri në kopsht dhe do t’i djegësh atje.’

Linge po dridhet. Ai belbëzon: ‘Jawohl, mein Fuhrer!’ dhe largohet nga studimi.

ora 12.45

Duke ndjekur udhëzimet e Hitlerit, Linge i bën një telefonatë shoferit të Hitlerit, Erich Kempka, në parkingun nëntokësor për t’i kërkuar atij të gjejë 200 litra benzinë ​​- e cila tani është jashtëzakonisht e pakët. “Vetëm 200 litra?” Kempka përgjigjet me sarkazëm. ‘A është kjo një shaka? Çfarë do të bësh me 200 litra benzinë?’

“Më beso, Erich, kjo nuk është shaka. Bëj gjithçka që duhet të bësh për ta kapur atë.’

Kempka urdhëron një asistent të marrë çdo benzinë ​​që mund të gjejë në makinat e garazheve nëntokësore, çatitë e betonit të të cilave kanë rënë.

ora 1 e mëngjesit

Eva Braun dhe Adolf Hitler dalin nga dhomat e tyre, krahë për krah.

Ajo ka veshur fustanin e saj të zi, të zbukuruar rreth qafës me temina. Hitleri nuk i ka ndryshuar pantallonat e zakonshme të zeza dhe xhaketën ushtarake gri.

Walther Wagner, magjistrati, i përshëndet me nervozizëm ndërsa ata zënë vendet e tyre në njërën anë të tabelës së zbrazët të hartës.

Ka 23 vjet mes Hitlerit dhe Evës, të cilët u takuan në tetor 1929 kur ajo ishte asistente 17-vjeçare në një studio fotografike në Mynih. Një ditë, ai hyri në studio pikërisht kur ajo po ngjiste një shkallë për të arritur disa skedarë nga një raft i sipërm. Eva ishte në siklet sepse mund të dallonte që burri me ‘mustaqe qesharake’ po i shikonte këmbët.

Brenda dy viteve, Hitleri kishte filluar ta ftonte Evën në kafene, në opera dhe përfundimisht të qëndronte me të. Por katër vitet e para të lidhjes së tyre ishin shumë të vështira për të, sepse ai e thërriste rrallë dhe e zhgënjente shpesh.

Dy herë ajo tentoi vetëvrasjen. Pikërisht pas përpjekjes së dytë në maj të vitit 1935, kur një mbidozë e dërgoi atë në koma, Hitleri vendosi ta pranonte atë si të dashurën e tij zyrtare.

Megjithëse lidhja e tyre ishte gjithmonë e fshehur nga publiku, ai i bleu asaj një shtëpi në Mynih dhe i rinovoi një suitë dhomash në Berghof, shtëpia e tij malore në Obersalzberg.

Eva e ka ditur gjithmonë se detyra e saj është ta mbajë atë të qetë dhe ajo ka qenë e mirë në këtë. Hitleri u thotë njerëzve: ‘Ajo e mban mendjen nga gjërat që nuk dua t’i mendoj.’

Pseudonimi i tij për të nuk është shumë kompliment: ai e quan atë ‘Tschapperl’, që përkthehet si ‘kafshë, gungë ose idiote’, ndërsa ajo e quan ‘Shefi’.

Përveç që të bëhet zonja Hitler, ëndrra e Evës është të bëhet një aktore hollivudiane. “Kur shefi ka fituar luftën, unë mund të luaj rolin tim në filmin e historisë sonë të jetës”, thotë ajo.

Të paktën ata do të martohen më në fund. Magjistrati kërkon nga nusja dhe dhëndri që të konfirmojnë se janë “me prejardhje të pastër ariane dhe pa ndonjë sëmundje trashëgimore që do t’i përjashtonte nga martesa”.

(A gënjen Hitleri? Më vonë, do të raportohet se Hitleri kishte dy forma të anomalive gjenitale: një testikul të pazbritur dhe një gjendje të rrallë të quajtur hipospadia penile, në të cilën uretra hapet në pjesën e poshtme të penisit ose, në disa raste, në perineum. Është e mundur që kënga popullore e marshimit të Ushtrisë Britanike e cila filloi “Hitleri ka vetëm një top / Tjetri është në Albert Hall” nuk tregonte as gjysmën e historisë.)

Është koha për shkëmbimin e unazave të arit – të dyja janë fshirë nga trupat e të burgosurve të vrarë të Gestapos. Fatkeqësisht, ato janë shumë të mëdha. Pastaj Wagner deklaron: ‘Kjo martesë është e ligjshme përpara ligjit.’

Dëshmitarët janë të vetmit nazistë të tjerë të vjetër që kanë mbetur në bunker: Goebbels dhe Martin Bormann, sekretar privat dhe portier i Fuhrer-it.

Ambicioz të pamëshirshëm, ata kanë qenë të mbyllur në një betejë për përparësinë e pozicionit që nga viti 1933, kur Hitleri mori pushtetin si Kancelar. Shpërblimi i tyre përfundimtar është dëshmia e martesës së Hitlerit  dhe përballja me vdekjen në anën e tij.

1.25 e mëngjesit

Robert Ritter von Greim, i zbehtë nga dhimbja, ka zbritur i sigurt në aeroportin Rechlin, pak më pak se 100 milje në veri të Berlinit.

Si kreu i ri i Luftwaffe, ai tani i drejtohet grupit të stafit ende atje, duke urdhëruar të gjithë avionët të nisen drejt në Berlin.

Fjalët e tij janë të kota. Aeroporti është shkatërruar nga bombardimet e aleatëve dhe pak avionë që kanë mbetur nuk do të bëjnë asnjë ndryshim në sulmin e tyre në kryeqytetin gjerman.

(I kapur nga amerikanët më 9 maj, Von Greim do të kryejë vetëvrasje duke marrë cianid dy javë më vonë pasi mësoi se ai do t’i dorëzohej rusëve.)

1.30 e mëngjesit

Pas ceremonisë, të porsamartuarit kthehen në dhomat e tyre private për shampanjë, çaj dhe sanduiçe me stafin e lartë.

Më e pazakonta, duke qenë se Hitleri është gjithsesi i jashtëzakonshëm, ai pranon një gotë të vogël verë hungareze, të ëmbëlsuar me sheqer. Eva po troket përsëri shampanjën, ndërsa gjenerali Krebs, shefi i shtabit të ushtrisë i veshur me monokli dhe shefi adjutanti i ushtrisë, gjenerali Burgdorf janë në konjak.

Magjistrati pi një gotë shampanjë  më pas kthehet në postin e tij si ushtar i rojes së shtëpisë në një bodrum vere.

Ai do të qëllohet në kokë dy ditë më vonë, do të kapet në mes të zjarrit të një beteje rruge.

Shërbëtori i Hitlerit goditet nga qetësia e Evës. Ai e përgëzon atë si ‘Frau Hitler’ dhe i sheh sytë e saj.

Për një moment, ajo vendos dorën në parakrah dhe buzëqesh.

Mendja e Hitlerit është ende në punën e tij: ai i largon Bormann dhe Goebbelsin nga partia për të shtuar më shumë emra në listën e emërimeve të reja që Junge është ende duke shtypur. Ajo po bëhet shumë e frustruar nga ndryshimet e vazhdueshme.

Rreth orës 4.15

Joseph Goebbels shpërthen në Junge ndërsa ajo bën korrigjimet përfundimtare mbi testamentin e Hitlerit. Ai po qan dhe po dridhet.

“Fyhreri do që unë të largohem nga Berlini, Frau Junge!”.

“Ai më ka urdhëruar të marr një post drejtues në qeverinë e re. Por nuk mundem. Nuk mund të largohem nga Berlini. Nuk mund të largohem nga ana e Fuhrer-it (udhëheqësit)! Nuk e kuptoj dot kuptimin që të vazhdoj të jetoj nëse Fuhreri ka vdekur.’

Ai i kërkon asaj të heqë testamentin e tij përfundimtar. Ndërsa ajo merr bllokun e saj të stenografisë, ai fillon të diktojë.

Për herë të parë në jetën time, duhet të refuzoj kategorikisht t’i bindem një urdhri të Fuhrer-it. Gruaja dhe fëmijët më bashkohen në këtë refuzim”, nis ai.

Ai përfundon me një zotim ‘për t’i dhënë fund një jete e cila nuk do të ketë më vlerë për mua nëse nuk mund ta kaloj atë në shërbim të Fuhrer-it dhe në krah të tij’.

Ndërsa Junge fillon të shtypë, ajo ka një gungë në fyt. Për pjesën më të madhe të javës së kaluar ajo ka ndihmuar për t’u kujdesur për fëmijët e Goebbels, duke u lexuar atyre përralla.

5 e mëngjesit

Adolf dhe Eva Hitler janë tërhequr në dhomat e tyre të gjumit të veçanta. Në të kaluarën, ajo është ankuar se ai e do vetëm kur janë në shtrat së bashku.

Ai përgatitej për marrëdhënie seksuale me injeksione të testosteronit të gjedhit, ndërsa ajo merrte ilaçe për të ndalur periodat sa herë që qëndronte me të. Por ato ditë kanë mbaruar.

Hitleri është vetëm, duke u përgatitur për shtrat. Nuk i pëlqen ndihma; me të vërtetë, atij nuk i pëlqen të preket. Gjithmonë i zellshëm për pastërtinë, lahet me kujdes, vesh një këmishë nate të bardhë prej pambuku dhe i var rrobat me kujdes.

Shërbëtorja e saj Liesl Ostertag, e cila po pret Evën në dhomën e saj të gjumit, e ndihmon atë të vendosë një këmishë nate mëndafshi blu italiane.

Gjumi është i pakapshëm. Me afrimin e agimit, bombardimet ruse të qytetit intensifikohen. Shumë ndërtesa janë djegur – dhe rusët janë tani vetëm disa qindra metra larg bunkerit.

Por, siç do ta shohim të hënën, me afrimin e ditës së fundit, ata të strehuar në bunker iu kushtuan kënaqësisë përpara se t’i merrte vdekja.

Marrë nga “Dita e fundit e Hitlerit: Minute pas Minute” nga Jonathan Mayo & Emma Craigie

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *