play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2024

185 Results / Page 1 of 21

Background

Shëndetësi

Mikroplastika kudo, në ushqim, mish, shishe. Alarmante zbulimi i tyre në placentë

Pas zbulimit se mikroplastika u gjet edhe në zemër, prova të reja vijnë për të konfirmuar gjetjen e mikroplastikës në placentën e njeriut. Në studimin e botuar në Toxicological Sciences, një ekip nga Shkencat Shëndetësore të Universitetit të Nju-Meksikës (UNM), i udhëhequr nga Dr. Matthew Campen, PhD, profesor në Departamentin e Shkencave Farmaceutike të UNM-së, raportoi gjetjen e mikroplastikës 62 placenta. Mostrat e testuara kishin përqendrime që mikroplastikës që variojnë […]

today29/02/2024

Interesante

Pse kemi një ditë të brishtë çdo katër vjet? Shpjegimi shkencor i 29 shkurtit

Këtë vit kemi datën 29 shkurt në kalendarët tanë dhe ekzistenca e saj shoqërohet edhe me kuriozitetin për rëndësinë e ditëve të brishta dhe arsyen shkencore që qëndron pas shtimit të një dite në kalendarët tanë çdo katër vjet. Sipas National Geographic, përtej të qenit një ditë shtesë në kalendar, vitet e brishtë kanë një qëllim jetik shkencor, duke synuar përafrimin e orbitës së Tokës me kalendarin njerëzor. Kjo ditë […]

today29/02/2024

Show Biz

Fedez: Paraja dhe fama zgjidhin një problem, por jo të gjitha

Fama, suksesi, miqësitë e famshme, makinat dhe shtëpitë e ëndrrave. Një jetë e shkëlqyer, ajo e Fedez. Por jo gjithmonë kaq e bukur: reperi ka përjetuar gjithashtu depresion, sëmundje, kriza personale dhe gjithashtu ka lejuar që kjo anë më pak e ndritshme e medaljes të jetë gjithmonë në qendër të vëmendjes. Ai u rrëfye për ‘Klubin e Lexuesve të Torinos’, fëmijët e shkollës, në një takim për të drejtën e […]

today29/02/2024

Shëndetësi

Për ju që konsumoni shumë proteina, jeni duke dëmtuar arteriet tuaja!

Një dietë me shumë proteina mund të mos jetë zgjidhja ideale për shëndetin e zemrës Proteinat e tepërta mund të rrisin rrezikun e aterosklerozës, humbjes së elasticitetit të mureve të arterieve. Në këtë përfundim, ka dalë një studim i botuar në Nature Metabolism, i cili ilustron edhe nivelin molekular. Nëpërmjet një sërë eksperimentesh mbi kulturat qelizore, minjtë dhe grupet e vogla të vullnetarëve njerëzorë, shkencëtarët nga Universiteti i Pittsburgh kanë […]

today29/02/2024

Politikë

ICITAP trajnon punonjësit e AMP, Balla paralajmëron: Kemi Shefa Komisariati të kapur me presh në duar, por duhen rezultate në nivelet e larta

Ministri i Brendshëm Taulant Balla kërkoi nga AMP-ja “të ngrejë stekën” në goditjen e korrupsionit në radhët e Policisë së Shtetit, duke tejkaluar nivelin e derisotëm të shefave të Komisariatit. Deklarata u bë në ceremoninë e certifikimit të punonjësve të trajnuar nga ICITAP në radhët e AMP. “Kur erdha në korrik ju pyeta për Drejtorë dhe Shefa Komisariatesh të proceduar nga ana juaj. Më vjen mirë që në këto muaj […]

today29/02/2024

Politikë

“6 mld euro ndihmë për rajonin”, Varhelyi i vendos kushtin vendeve të Ballkanit Perëndimor: Nëse deri në 2027 nuk do jeni ende gati…

Komisioneri Varhelyi, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, tha se vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor do të marrin 6 mld euro ndihmë. Ai tha se deri në 2027 rajoni do marrë të njëjtin intensitet ndihme “Shumica e reformave kanë koston e tyre financiare, por jemi të gatshëm të zbusim koston ndaj udhëheqësit e KE kanë vendosur, 6 mld euro duhet të ndihmojnë rajonin. Kjo është sasia […]

today29/02/2024

Show Biz

Frymëzuar nga vjehrra, Nicola risjell “look-un” ikonik të Victoria Beckham

Mes spekulimeve se ajo do të jetë pjesë e pasarelës në ‘Javën e Modës’ në Paris, modelja e njohur Nicola Peltz ka risjellë një nga veshjet ikonike të vjehrrës Victoria Beckham. Aktorja dhe modelja u shfaq me xhaketën elegante të lëkurës ‘Dolce & Gabanna’, e cila ishte saktësisht e njëjta e veshur nga Victoria në vitin 2001. Xhaketa motorrike e veshur nga Victoria fillimisht kushtonte 965 paund, megjithatë çmimi është […]

today29/02/2024

Art & Kulturë

Në 5 net, plot 10 shfaqje! Festivali “Femfest” nis udhën disa ditore pasditen e 4 marsit

Edicioni i tretë i Festivalit “Femfest” nis udhën e tij disa ditore, pasditen e 4 marsit në sallën e madhe të Arturbinës. Ashtu sikundër edhe vitin e kaluar, “Femfest” është ndërtuar me një platformë shfaqjesh mbresëlënëse, debatesh, e diskutime me fokus gruan. Pjesë e festivalit do të jenë artiste, aktiviste, shkrimtare, politikane dhe këngëtare të cilat nëpërmjet zhanreve të ndryshme të artit do t’u japin zë edhe problemeve që nuk […]

today29/02/2024

Aktualitet

Freedom House: Shqipëria dhe Kosova, vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimeve

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të drejtave të njeriut dhe lirive të qytetarëve. Në raportin mbi “Lirinë në Botë”, Kosova këtë vit vlerësohet me 60 pikë nga 100 pikë maksimale, pa ndryshime nga viti i kaluar. Në të kaluarën, organizata “Freedom House” e ka cilësuar […]

today29/02/2024

0%