play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Pse kemi një ditë të brishtë çdo katër vjet? Shpjegimi shkencor i 29 shkurtit

today29/02/2024

Background
share close

Këtë vit kemi datën 29 shkurt në kalendarët tanë dhe ekzistenca e saj shoqërohet edhe me kuriozitetin për rëndësinë e ditëve të brishta dhe arsyen shkencore që qëndron pas shtimit të një dite në kalendarët tanë çdo katër vjet.

Sipas National Geographic, përtej të qenit një ditë shtesë në kalendar, vitet e brishtë kanë një qëllim jetik shkencor, duke synuar përafrimin e orbitës së Tokës me kalendarin njerëzor. Kjo ditë shtesë siguron sinkronizim midis stinëve, festave dhe aktiviteteve bujqësore.

Arsyeja shkencore e ditës së brishtë

Orbita e Tokës zgjat afërsisht 365 ditë dhe 6 orë. Teprica e çerek ditës grumbullohet me kalimin e kohës dhe vitet e brishtë shërbejnë si një masë korrigjuese, duke parandaluar një mospërputhje midis kalendarëve tanë dhe orbitës së Tokës. Pa vite të brishtë, një ndryshim gradual i stinëve dhe solsticeve do të prishte afatet kohore të njohura.

Tradita e ditëve të brishta shtrihet përtej rregullimeve të thjeshta kalendarike. Megjithëse nuk është një festë zyrtare, kultura të ndryshme e festojnë atë në mënyrë unike.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%