play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

2024 finalizon projekte të mëdha infrastrukturore

today08/01/2024

Background
share close

Balluku: Gati tuneli i Llogarasë, Thumanë-Kashar e Unaza e Madhe

Viti 2024 do të sjellë finalizimin e dy projekteve të mëdha infrastrukturore siç janë dorëzimi i tunelit të Llogorasë dhe aksi Thumanë-Kashar. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dha garanci gjatë analizës vjetore të dikasterit që drejton, duke thënë se këto vepra do të jenë gati për të mirëpritur shifrat gjithmonë e në rritje të turistëve të huaj.

Ministrja Balluku bëri të ditur se fundi i vitit 2024 do të shënojë edhe përfundimin e Unazës së Madhe.

Nga ana tjetër në tremujorin e parë të këtij viti pritet të nisë edhe gara ndërkombëtare për ndërtimin e Portit të ri tregtar të Durrësit në Porto Romano.

Inovacioni pritet të përfshijë edhe sektorin energjetik, ku Shqipëria parashikon të rrisë kapacitetet e instaluara të energjisë së rinovueshme.

Ndër të tjera për sektorin e infrastrukturës me rëndësi konsiderohet ndërtimi i rrjetit hekurudhor Tiranë-Rinas-Durrës, si dhe reforma në sektorin e ujësjellësit e cila pritet të sjellë bilance dhe shërbime më të mira.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *