play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: July 2023

220 Results / Page 1 of 25

Background

Politikë

Hyn në fuqi kontrolli i përbashkët kufitar Shqipëri-RMV

Prej sot, mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut hyn në fuqi kontrolli i përbashkët në Pikat Kufitare. Vetë Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij Dimitar Kovaçevski inspektuan Pikën Kufitare të Qafë Thanës ku u prezantua nisma “One stop shop” mes dy vendeve respektive . Përmes një postimi në facebook kryeministri Rama tha se ky kontroll do të jetë plotësisht funksional për të lehtësuar dhe thjeshtësuar qarkullimin e njerëzve dhe mallrave […]

today31/07/2023

Aktualitet

Studimi: Gjuha shqipe 6 mijë vjeçare, autoktone në Ballkan

Në një artikull të fundit shkencor, përmes përdorimit të metodave të sofistikuara, studiohet origjina e gjuhëve indo-evropiane, përfshirë gjuhën shqipen së bashku me armenishten dhe greqishten. Nga të dhënat e e publikuara vërtetohet se shqipja është një nga gjuhët më të vjetra indoevropiane që flitet ende. Për më tepër, kërkimet e kryera kryesisht përmes studimeve gjuhësore kompjuterike konfirmojnë lashtësinë dhe origjinalitetin e gjuhës shqipe. Studiuesit kanë kryer edhe studime të ADN-së dhe […]

today31/07/2023

Kuriozitete

Studimi tregon njerëzit që mushkonjat zgjedhin të pickojnë

Deri vonë, arsyet e këtij magnetizmi mushkonjash mbetën një mister, por një studim pilot nga Shkolla e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër mund të ketë hedhur pak dritë mbi këtë çështje, duke treguar për një lidhje të mundshme gjenetike. Mushkonjat duket se kanë aftësinë të veçojnë disa individë, duke i lënë ata të mbuluar me kruarje, ndërsa të tjerët mbeten të lumtur dhe të padëmtuar. Në këtë studim novator, studiuesit […]

today31/07/2023

Teknologji

Google, Microsoft dhe Open AI bashkohen për të rregulluar inteligjencën artificiale

Katër nga kompanitë më me ndikim në fushën e inteligjencës artificiale kanë formuar një grup industrie për të mbikëqyrur zhvillimin e sigurt të modeleve më të avancuara të inteligjencës artificiale. Organizata “Frontier Model Forum” formoi kompaninë “Open AI”, e cila zhvilloi chatbotin ChatGPT, më pas “Microsoft”, “Google”, pronar i kompanisë së inteligjencës artificiale “Deep Mind” me qendër në Mbretërinë e Bashkuar dhe kompania “Anthropic. “. Përfaqësuesit e këtij grupi thonë […]

today31/07/2023

Bota

Ngrohja globale, ndikon më keq ndaj grave

Gratë do t’i vuajnë më së shumti valët e të nxehtit, pasi ngrohja e planetit do ta rrisë rrezikun për punën dhe të ardhurat e tyre, kanë paralajmëruar hulumtuesit. Sipas një raporti të përpiluar nga Adrienne Arsht, i nxehti nuk ndikon njëjtë te të dyja gjinitë dhe është më i rrezikshëm për gratë – qofshin ato në shtëpi, apo në vend të punës. Kjo organizatë joqeveritare me seli në SHBA, […]

today31/07/2023

Aktualitet

Veliaj u përgjigjet shoqatave të transportit publik: Kush nuk del sot në punë, do të humbasë automatikisht licencën

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i ka dhënë përgjigje ultimatumit të Unionit të Transportit Publik, i cili lajmëroi se nga dita e sotme do të reduktojë autobusët urbanë në kryeqytet. Duke e cilësuar një pabesi ndaj qytetarëve të Tiranës, sidomos në një periudhë me temperatura mjaft të larta, Veliaj tha se qëndrimi ndaj cilësdo linjë që ndërmerr një vendim të tillë do të jetë i ashpër, deri në […]

today31/07/2023

Aktualitet

Parisi fillon numërimin mbrapsht për Lojërat Olimpike Verore 2024

Përpara Kullës Eifel është vendosur një orë, që numëron mbrapsht deri tek çelja e Lojërave Olimpike Verore të Parisit. Unazat olimpike janë vendosur tashmë para bashkisë. Lojërat Olimpike Verore 2024 do të fillojnë pas një viti në kryeqytetin francez dhe përgatitjet janë duke ecur mirë. Organizatorët kryen kohët e fundit një provë teknike për ceremoninë e hapjes në lumin e Senës. Tridhjetë e nëntë varka, të cilat do të transportojnë […]

today31/07/2023

Aktualitet

Unioni i Transportit Publik: Nga sot reduktohet numri i autobusëve të transportit publik në Tiranë

Unioni i Transportit njofton se duke nisur nga sot  linjat e transportit publik në Tiranë do të funksionojnë me mjete te reduktuara. Në një deklaratë, Unioni bëri të ditur se shkak për reduktimin e mjeteve të transportit publik në qarkun e Tiranës janë sfidat dhe shqetësimet më të cilat, sipas tyre, janë përballur operatorët e këtij shërbimi së fundmi. Unioni i Transportit Publik u bën thirrje organeve përgjegjëse që të […]

today31/07/2023

0%