play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Politikë

15-vjetori i vendit në NATO, Rama falënderon Blinken për urimin: Shqipëria, krenare të qëndrojë krah për krah me SHBA dhe aleatët

today02/04/2024

Background
share close

Kryeministri Edi Rama ka falënderuar sekretarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken për urimin e 15-vjetorit të anëtarësimit në NATO të Shqipërisë.

Rama u shpreh se ky 15-vjetor nuk është vetëm një festë e arritjeve të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin NATO-n.

Kreu i qeverisë theksoi se Shqipëria është e nderuar të qëndrojë krah për krah me aleatët në radhë të parë Shtetet e Bashkuara ndërsa vendet vijojnë të përshtaten dhe forcojnë bashkëpunimin.

Reagimi i plotë:

 

Faleminderit sekretar Blinken. Ky 15-vjetor i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO nuk është vetëm një festë e arritjeve tona të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit tonë të palëkundur ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin Aleancën tonë. Gjatë 15 viteve të fundit, Shqipëria ka kontribuar me krenari në mbrojtjen kolektive dhe sigurinë e NATO-s dhe ne mbetemi të palëkundur në përkushtimin tonë për të mbështetur paqen dhe vlerat demokratike në të gjithë rajonin tonë dhe më gjerë. Ne jemi të nderuar të qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, në radhë të parë Shtetet e Bashkuara, ndërsa vazhdojmë të përshtatemi dhe forcojmë bashkëpunimin tonë përballë sfidave globale në zhvillim. Ne presim shumë vite të tjera bashkëpunimi të frytshëm brenda familjes së NATO-s. Faleminderit për aleancën, miqësinë dhe partneritetin

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%