play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Zjarri përfshin kodrat e fshatit Kërkovë në Vlorë/ Digjen sipërfaqe me ullinj

today16/02/2024

Background
share close

Një zjarr i madh ka rënë rreth mesditës së kësaj të premteje në fshatin Kërkovë të Vlorës.

Zjarri ka rënë në kodrat e fshatit të cilat janë të mbjella kryesisht me ullinj dhe pemtari të zonës. Reparti zjarrfikës është lajmëruar nga banorët e zonës duke shkuar në vendin e ngjarjes.

Më tepër se 4 automjete zjarrfikëse janë angazhuar në aksionin për shuarjen e flakëve.Terreni kodrinor dhe i thepisur e ka vështirësuar ndërhyrjen e tyre.

Pas shumë minutash në luftë me flakët duke ndërhyrë për ta fikur zjarrin në terren, efektivët zjarrfikës e kanë vendosur nën kontroll.Vatra e zjarrit dyshohet të ketë qenë e qëllimshme. E vendosur nga banorët e zonës për të pastruar tokat ose mbeturinat, teksa e favorizuar nga era ka dalë jashtë kontrollit duke marrë përmasa të mëdha. Si rrjedhojë e flakëve është djegur një sipërfaqe e konsiderueshme e mbjellë me ullinj dhe pemtari të zonës.

Dëmet materiale në vendngjarje janë të mëdha.Për shumë minuta nëse flakët do të avanconin rrezikonin të digjeshin banesa që gjendeshin aty pranë.Ndërhyrja e forcave zjarrfikëse ka parandaluar vatrën e zjarrit të avancojë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *