play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Show Biz

Ylli i “Beatles”, Sir Paul McCartney pranon se flet me kitarat e tij, madje u ka kërkuar edhe falje atyre

today24/01/2022

Background
share close

Legjenda e “Beatles” tha se ndihet fajtor nëse nuk luan me një nga instrumentet e tij për një kohë të gjatë. Superylli përmendi se i kërkoi falje njërës prej kitarave sepse e kishte lënë vetëm. Ai iu drejtua “asaj” dhe i tha: “Duhet të jesh e vetmuar”.

McCartney shpjegoi: “Kitara ishte mbështetur në një ndenjëse afër dritares në cep të dhomës sime të ndenjes në fshat, në Sussex. “Më bëri përshtypje që nuk e kisha luajtur për një kohë të gjatë. E pashë dhe mendova: “O zot, diçka nuk shkon me ty, unë duhet të të luaj sepse ti duhet të ndihesh e vetmuar”.

“Ndihesha pak fajtor, kështu që shkova dhe fillova të luaja dhe më pas kënga që doli ishte unë duke folur drejtpërdrejt me kitarën dhe duke kujtuar të gjitha rastet që më kishte ndihmuar.” Ai shtoi: “Ne gjithmonë thoshim se kur ulesh me kitarën për të shkruar një këngë, po i tregon sekretet e tua, të cilat më pas bëhen një këngë për botën”.

“Por në atë moment, kur jeni vetëm, kitara është e besuara juaj. Ju e mbani atë në krahë. Ajo duket si një grua. Ka shumë gjëra që ndodhin me të.” Sir Paul ka shpalosur historitë pas 154 këngëve që ai shkroi në The Beatles dhe më gjerë në librin e tij të ri The Lyrics.

Katër vjet më parë ai shkroi Confidante si një artist solo pasi u besoi të gjitha llojet e sekreteve kitarave të tij. Ai tha: “Kishte një dollap poshtë shkallëve, një gjë e vogël trekëndore si vendi ku u rrit Harry Potter. Ishte aty ku vendosej telefoni i shtëpisë, por ishte gjithashtu një vend i mirë nëse po kërkonit një dollap të fshehtë, siç kërkoja unë. Unë jam akoma; Unë jam gjithmonë duke kërkuar për dollapin tim të fshehtë.

Sir Paul McCartney sot është 79 vjeç dhe aktiv në skenë. Muzika e tij ka rreth një shekull që na pasuron shpirtin dhe na përkëdhel ndjesitë. Sir Paul kompozon aq thjeshtë, sikur të hante bukë me djath, i thotë populli.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *