play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetësi

Vitamina D na mbron nga sëmundjet tumorale

today30/04/2024

Background
share close

Vitamina D ndikon dukshëm në rritjen e rezistencës ndaj sëmundjeve tumorale, pasi forcon përgjigjen e sistemit imunitar. Një punë kërkimore, “frut” i një bashkëpunimi të ekipeve amerikane dhe daneze, ka testuar mbi kaviet në laborator një regjim ushqimor të pasur me vitaminë D. Kaviet reagonin më mirë ndaj trajtimeve dhe e kishin rezistencën imunitare dukshëm më efikase. Gjatë fazën së eksperimenteve, autorët e studimit vëzhguan që vitamina D vepron pozitivisht edhe në zorrë, duke favorizuar një bakter të mirë.

Më herët, nëpërmjet studimeve të mëparshme, ishte dalluar një lidhje e nivelit të ulët të vitaminës D në një organizëm dhe riksut për t’u prekur nga sëmundjet tumorale, por tashmë lidhja shkak efekt është konfirmuese.  Tashmë studime të tjera do të kryhen për të patur rikonfimime shkencore në efektet e vitaminës D për parandalimin dhe kurimin e këtyre sëmundjeve.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *