play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

VIDEO/ Si duket qyteti me më shumë borë në botë

today22/01/2024

Background
share close

Aomori në Japoni konsiderohet vendi me më shumë reshje bore në botë.

Sipas disa statistikave, mesatarisht 7.9 metra borë bie çdo vit në kryeqytetin e prefekturës Aomori në ishullin më të madh të Japonisë, Honshu.

Shumica e qytetit dhe zonave përreth janë të mbuluara me një shtresë të trashë dëbore nga nëntori deri në prill çdo vit. Trotuaret janë të mbuluara me mure të larta dëbore dhe akulli që rriten vetëm kur plugjet hyjnë për të hapur rrugën.

Bora e bollshme është rezultat i vendndodhjes gjeografike unike të Aomorit midis maleve Hakoda dhe brigjeve të Gjirit Mutsu. Ajo arrihet nga erërat e akullta siberiane që përplasen në zonë dhe shkaktojnë formimin e përshpejtuar të reve. Për shkak të temperaturave të ulëta në qytet, në vend të shiut, bie borë.

Gjatë dimrit, bie aq shumë borë sa që gërvishtja e përditshme me lopata është një dukuri e pashmangshme në mesin e 300,000 banorëve të Aomorit. Rrjedhjet e borës mund të jenë aq të larta saqë i pengojnë njerëzit të dalin nga shtëpitë e tyre. Dëbora më e madhe është në javën e fundit të dhjetorit. Pastaj, mesatarisht, bie borë gjashtë nga shtatë ditë me 47 centimetra lëvizje.

Pavarësisht stuhive të vazhdueshme të borës, Aomori nuk i mbyll dyert për udhëtarët. Shumë vijnë këtu në dimër për të shijuar ski dhe gëzime të tjera me dëborë, por edhe për të shijuar specialitete në lokale, kryesisht peshk të freskët dhe ushqime deti.

Nuk është e vështirë të shkosh në Aomori edhe kur ka borë, me avion ose tren. Nga Tokio ju jeni në Aomori në tre orë nëse vini me tren super të shpejtë japonez.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *