play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Vatikani merr vendimin historik/ Kisha katolike lejon priftërinjtë të bekojnë çiftet homoseksuale

today18/12/2023

Background
share close

Një vendim historik vjen nga Vatikani, ku Papa Francesku njoftoi këtë të hënë se priftërinjtë dhe zyrtarë të tjerë të Kishës Katolike, mund të bekojnë bashkime të të njëjtit seks, për sa kohë që ata nuk janë pjesë e ritualeve ose liturgjive të rregullta të kishës.

Një dokument nga zyra doktrinore e Vatikanit tha se një bekim i tillë do të ishte një shenjë se Zoti i pranon të gjithë.

Ai tha se priftërinjtë duhet të vendosin vetë dhe “nuk duhet të parandalojnë ose ndalojnë afërsinë e Kishës me njerëzit në çdo situatë në të cilën ata mund të kërkojnë ndihmën e Zotit nëpërmjet një bekimi të thjeshtë”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *