play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Europa

Tuneli më i gjatë nënujor në botë do të lidhë 2 shtete

today21/09/2022

Background
share close

Në thellësinë 40 metra në Detin Baltik, tuneli më i gjatë në botë do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë, duke shkurtuar shumë kohën e udhëtimit midis dy vendeve kur të hapet në vitin 2029.

Pas më shumë se një dekade planifikimi, në vitin 2020 nisi ndërtimi i tunelin Fehmarnbelt dhe që në muajt e parë një port i përkohshëm përfundoi së ndërtuari në anën daneze, shkruan CNN.

Ai do të presë fabrikën që së shpejti do të ndërtojë 89 seksionet masive të betonit që do të përbëjnë tunelin.

“Parashikimi është që linja e parë e prodhimit të jetë gati në fund të vitit ose në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Henrik Vincentsen, CEO i Femern A/S, kompania shtetërore daneze përgjegjëse për projektin. “Deri në fillim të vitit 2024 ne duhet të jemi gati për të zhytur elementin e parë të tunelit”.

Tuneli, i cili do të jetë 18 kilometra i gjatë, është një nga projektet më të mëdha të infrastrukturës në Evropë, me një buxhet ndërtimi prej mbi 7 miliardë eurosh.

Ai do të ndërtohet përgjatë Brezit Fehmarn, një ngushticë midis ishullit gjerman të Fehmarn dhe ishullit danez të Lolland, dhe është projektuar si një alternativë ndaj shërbimit aktual të trageteve nga Rødby dhe Puttgarden, i cili transporton miliona pasagjerë çdo vit. Aty ku kalimi tani zgjat 45 minuta me traget, do të duhen vetëm shtatë minuta me tren dhe 10 minuta me makinë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

High Tech Time

Edhe pse nuk është waterproof IPhone 14 e kaloi provën e rezistencës ndaj ujit!

Një YouTuber ka publikuar një video në llogarinë e tij, "HaerteTest", duke testuar në ujë telefonin iPhone 14 Pro Max. Ai e fut disa herë telefonin në ujë, por nuk e mban në periudha të gjata kohore. Telefoni duket se punon mjaft mirë dhe nuk pëson ndonjë defekt. https://www.youtube.com/watch?v=Dr3hJvdnoCs iPhone 14 nuk është rezistent ndaj ujit (waterproof), por krenohet me një vlerësim IP68 që nënkupton rezistencën më të lartë ndaj […]

today21/09/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%