play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Traktorët “pushtojnë” Brukselin, kaos pranë selisë së BE

today27/03/2024

Background
share close

Vijojnë protestat e fermerëve në Belgjikë. Sipas raportimeve të fundit, qindra traktorë u pozicionuan në rrugët pranë selisë së Bashkimit Evropian në Belgjikë. Fermerët nuk kanë ngurruar të hedhin panxhar, vezë, e pleh organik ndaj policisë. Madje kanë ndezur dhe zjarr në stacione metroje.

Fermerët përballen me policinë në Bruksel, hera e 3-të brenda muajit

Të Martën, ata kërkuan që të marrë fund burokracia dhe praktikat e padrejta tregtare duke shtuar masat për mbrojtjen e mjedisit dhe importet e lira nga Ukraina.

“Duam të sigurojmë jetesën me punën tonë”, shkruhej në një nga pankartat e tyre. Kaosit të krijuar pranë selisë së rëndësishme, policia iu përgjigj duke përdorur gaz lotsjellës për të mos i lejuar traktorët të shkonin më tej. Për pasojë, disa fermerë, policë e zjarrfikës pësuan lëndime.

Hidhen patate pranë bulevardit kryesor të kryeqytetit belg

Për shkak të protestës së dhunshme, autoritetet u bënë thirrje qytetarëve që të punojnë nga shtëpia dhe të shmangin daljet.

Me protestat që po zhvillohen në Finlandë, Greqi, Poloni e Irlandë, fermerët tashmë kanë fituar koncesione nga autoritetet e BE-së dhe ato kombëtare.

Tashmë kërkesa kryesore e fermerëve është një plan i madh për mbrojtjen e mjedisit dhe luftimin e ndryshimeve klimatike. Shtetet e bllokut europian kanë premtuar se do miratojnë përkohësisht disa nga propozimet e fermerëve, por pritet që një finalizim të ketë nga fundi i muajit Prill.

Ndërkohë që ambientalisë e aktivistë të shumtë hedhin akuza ndaj BE-së që nuk ka ndërmarrë më herët politika të tilla. Sipas tyre, ndryshimi i klimës do godasë gjithnjë e më fort kontinentin.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *