play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Temperatura mesatare globale u rrit 2°C brenda një dite për herë të parë

today20/11/2023

Background
share close

Për herë të parë, temperatura mesatare globale të premten, më 17 nëntor, ishte më shumë se 2 gradë Celsius më e lartë se mesatarja sezonale e epokës para-industriale, pra mbi tavanin e Marrëveshjes së Parisit për një ditë, sipas një njoftimit të Observatorit Europian të Kopernikut.

Sipas të dhënave të përkohshme, temperaturat globale ishin, më 17 nëntor, 2,06 gradë Celsius mbi temperaturën mesatare të regjistruar nga 1850 deri në 1900, tha Samantha Burgess, nënkryetare e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut.

“Kjo është dita e parë që temperatura globale ka tejkaluar me më shumë se 2 gradë Celsius”, tha ajo.

Megjithatë, ky prag duhet të tejkalohet mesatarisht gjatë disa viteve në mënyrë që të konsiderohet se pragu i Marrëveshjes së Parisit është tejkaluar.

Marrëveshja, e nënshkruar në vitin 2015 pas samitit të klimës COP21 të OKB-së, synon të mbajë “rritjen e temperaturës mesatare globale nën 2 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale” dhe të vazhdojë përpjekjet “në mënyrë që të kufizohet rritja e temperaturës në 1.5 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale”.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%