play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Stuhitë më të këqija në 20 vjet, moti i keq përmbyt rrugët në Dubai

today16/04/2024

Background
share close

Stuhitë më të këqija në 20 vitet e fundit goditën rajonin – Banorët urdhërohen të qëndrojnë në shtëpi

Një valë e re stuhish që sjell shi të rrëmbyeshëm dhe madje breshër në pjesën më të madhe të Emirateve të Bashkuara Arabe po godet rajonin e Dubait, duke e kthyer në një qytet lundrues, siç tregojnë imazhet që qarkullojnë në mediat sociale.

Kushtet e pafavorshme klimatike pritet të vazhdojnë edhe mëngjesin e së mërkurës, ku banorëve u është kërkuar të respektojnë masat e sigurisë gjatë kohës që zgjat moti i keq, me reshje bore, që mbuluan sipërfaqe të mëdha.

Ndërsa stuhitë e dendura të shiut dhe breshërit vazhdojnë – më e keqja në Emiratet e Bashkuara Arabe në 20 vjet – autoritetet e Dubait po u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë brenda shtëpive dhe të mos lëvizin.

 

 

Dubai2

Drejtuesit në Dubai këshillojnë të shmangin Rrugën Al Asayel dhe Rrugën e Parë Al Khail që vijnë nga Business Bay drejt Jebel Ali dhe të përdorin rrugë alternative si Rruga Al Khail dhe Rruga Sheikh Zayed. Në Ras Al Khaimah, shërbimet e urgjencës kanë mbyllur rrugën nën urën e daljes 129 dhe hyrjen në tregun Al Kuvajt. Në Sharjah është mbyllur unaza për në Kalbah.

Shkollat ​​në të gjithë vendin u mbyllën kryesisht përpara stuhisë dhe punonjësit e qeverisë po punonjnë në distancë. Shumë punëtorë gjithashtu qëndruan në shtëpitë e tyre, megjithëse disa u përpoqën të dilnin, ndërsa pati nga ata dolën dhe automjetet e tyre u zhytën në ujë.

Në Oman, numri i të vdekurve të njoftuar të martën përfshinte të paktën nëntë studentë dhe shoferin e tyre, automjeti i të cilit u përfshi nga përmbytjet në Samad A’Shan të dielën.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *