play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Studimi/ Misteri i këngës së balenës zgjidhet nga shkencëtarët

today22/02/2024

Background
share close

Shkencëtarët kanë përpunuar se si disa nga balenat më të mëdha në oqean prodhojnë këngët e tyre bezdisëse dhe komplekse. Humpbacks dhe balenat e tjera kanë evoluar një “kuti zëri” të specializuar që u mundëson atyre të këndojnë nën ujë. Studimi, i publikuar në revistën Nature, ka zbuluar gjithashtu pse zhurma që bëjmë në oqean është kaq shkatërruese për këta gjigantë oqeanikë.

Kënga e balenave është e kufizuar në një frekuencë të ngushtë që mbivendoset me zhurmën e prodhuar nga anijet. “Tingulli është absolutisht vendimtar për mbijetesën e tyre, sepse është mënyra e vetme që ata mund të gjejnë njëri-tjetrin për t’u çiftuar në oqean,” shpjegoi Prof Coen Elemans, nga Universiteti i Danimarkës Jugore, i cili drejtoi studimin.

Balenat Baleen (këto që shihni në foto) janë një grup prej 14 llojesh, duke përfshirë balenën blu, gunga, minke dhe balenë gri. Në vend të dhëmbëve, kafshët kanë pjata të asaj që quhet baleen, përmes të cilave ata shoshin kafshatën e madhe të krijesave të vogla nga uji. Pikërisht se si ata prodhojnë këngë komplekse, shpesh të bezdisshme, ka qenë një mister deri më tani. Prof Elemans tha se ishte “super-emocionuese” ta kuptoja atë.

Ai dhe kolegët e tij kryen eksperimente duke përdorur laringje, ose “kuti zanore”, që ishin hequr me kujdes nga tre kufomat e balenave të bllokuara – një minke, një gunga dhe një balenë sei. Më pas ata shpërthyen ajrin nëpër strukturat masive për të prodhuar tingullin. Tek njerëzit, zërat tanë vijnë nga dridhjet kur ajri kalon mbi struktura të quajtura palosje vokale në fyt. Balenat Baleen, në vend të kësaj, kanë një strukturë të madhe në formë U-je me një jastëk yndyre në majë të laringut. Kjo anatomi vokale i lejon kafshët të këndojnë duke ricikluar ajrin dhe parandalon thithjen e ujit.

Studimi tregoi se si zhurma jonë e oqeanit mund të parandalonte balenat të komunikonin në distanca të gjata. Kjo njohuri mund të jetë jetike për ruajtjen e gungave, balenave blu dhe gjigantëve të tjerë të rrezikuar të detit.

Ai gjithashtu ofron një pasqyrë të pyetjeve që studiuesit kanë kërkuar për dekada në lidhje me këto këngë të frikshme, të cilat disa marinarë i përdornin për t’ia atribuar fantazmave ose krijesave mitike të detit. Ekspertja e komunikimit të balenave, Dr Kate Stafford, nga Universiteti Shtetëror i Oregonit, e quajti studimin “novator”. “Prodhimi dhe marrja e tingullit është kuptimi më i rëndësishëm për gjitarët detarë, kështu që çdo studim që sqaron se si ata nxjerrin tinguj ka potencialin ta çojë fushën përpara,” tha ajo për BBC News.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *