play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Stoltenberg: Nuk kemi plane për të vendosur trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë

today04/04/2024

Background
share close

NATO “nuk është dhe nuk do të jetë pjesë e luftës në Ukrainë”, sqaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp.

Ne nuk kemi plane për të vendosur trupa luftarake të NATO-s në territorin ukrainas, nuk ka pasur asnjë kërkesë për ta bërë këtë,” shtoi ai.

Më herët, zëdhënësi i Kremlinit Peskov tha se Rusia dhe NATO janë në “konfrontim të drejtpërdrejtë” sot, me rastin e 75-vjetorit të themelimit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut të udhëhequr nga SHBA.

Putin ka theksuar në mënyrë të përsëritur se Rusia u mashtrua nga Perëndimi në vazhdën e Luftës së Ftohtë pasi Traktati i Varshavës i kohës sovjetike u shpërbë, por NATO u zgjerua drejt lindjes, duke mirëpritur ish anëtarët e paktit dhe tre shtetet baltike, të cilat ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Perëndimi e kundërshton këtë version, duke thënë se NATO është një aleancë mbrojtëse dhe se anëtarësimi në të është një zgjedhje demokratike e vendeve që kanë shkundur sundimin komunist me dekada.

NATO thotë se po ndihmon Ukrainën të luftojë për mbijetesën e saj pas agresionit rus dhe e ka pajisur Kievin me armë, stërvitje dhe inteligjencë të avancuar.

Rusia kundërshton se kjo e bën NATO-n një palë de fakto në konflikt.

Në shkurt, Putin tha se një konfrontim i drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe NATO-s do të thotë se planeti është një hap larg Luftës së Tretë Botërore.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *