play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Stërvitje ushtarake në Korçë! Këmbësoria e jugut është pjesë e gatishmërisë së NATO dhe BE

today26/02/2024

Background
share close

Regjimenti i këmbësorisë së jugut ka zhvilluar një stërvitje malore në kushte të vështira atmosferike në zonën e njohur si Kulet e Gjergjevicës.

Maja më e lartë mes Lekasit dhe Voskopojës arrin lartësinë 1600 m mbi nivelin e detit.  Komandanti kolonel Gëzim Marku tha se regjimenti ka në përbërje dy nënreparte me trupa speciale të deklaruara njëri pjese e gatishmërisë së NATO dhe tjetri i BE.

20-vjeçarja Sonja Bako ushtare e parë u është bashkuar forcave të armatosura gati një vit më parë ndërsa thotë se kjo stërvitje ka qenë një eksperiencë e bukur pavarësisht vështirësisë.

Sot regjimenti i jugut ka përfunduar stërvitjen e planifikuar 72-orëshe në Voskopojë ndërkohë që gjatë këtij viti kanë të planifikuara edhe stërvitje të tjera.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *