play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Sot është dita më e gjatë e vitit. Ja pse…

today21/06/2022

Background
share close

Në datën 21 qershor, banorët e Shqipërisë dhe vendeve të afërta do të përjetojnë solsticin veror. Kjo është dita më e gjatë e vitit, dielli do të lindë në orën 05.07 minuta dhe do të perëndojë në 20.17, gjithsej 15 orë, 9 minuta e 48 sekonda.

Në vende të ndryshme, ndryshon edhe gjatësia e ditës. Kjo varet nga vendi ku jeton. Në Alaska ka thuajse 24 orë dritë dielli, ditën e solsticit. Solstici veror në Hemisferën e Veriut bie çdo vit, në varësi të vendndodhjes, nga data 20 në 22 qershor dhe është dita kur Dielli është në pikën më të lartë, para nga Hemisfera e Veriut.

Në Hemisferën e Jugut kjo ndodh në datat 20 deri 22 dhjetor, kur Hemisfera e Veriut përjeton solsticin dimëror dhe ditën më të shkurtër të vitit.

Edhe pse stina e verës është në muajin e parë, pas datës 21 qershor ditët, ende më të gjata sesa nata, fillojnë të shkurtohen edhe pse në mënyrë të pandjeshme.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Previous post

Bota

Pretendon se flet me Alienët: Ata kanë një mesazh për njerëzimin

Një grua ka pohuar se mund të komunikojë me alienët pasi ka vizituar një piramidë të lashtë dhe thotë se ajo ka një mesazh për njerëzimin. Pretendimi i çuditshëm u bë nga Mafe Walker, 45 vjeç, e cila thotë se flet një gjuhë sekrete aliene pas një udhëtimi të fundit në piramidat e lashta Teotihuacan, jashtë Mexico City. Kolumbiania ka postuar një video duke shpjeguar se alienët i dhanë asaj […]

today21/06/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%