play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Sot dita e Falenderimeve në SHBA, gjithçka që duhet të dini për historinë e saj

today24/11/2022

Background
share close

Thanksgiving Day in the United States

“Dita e Falënderimeve” është një nga festat më të rëndësishme amerikane, me qëllim që banorët në anën tjetër të Atlantikut të shprehin mirënjohjen e tyre për bekimet që u solli viti i fundit.

Ajo shënon fillimin e sezonit të festave, i cili zgjat deri në Vitin e Ri, siç është festuar çdo vit në Amerikë, por edhe në Gjermani, Brazil, Kanada, Japoni dhe 13 vende të tjera, gjatë të enjtes së katërt të nëntorit, për shekuj.

Megjithatë, cila është rëndësia e kësaj feste dhe cilat janë rrënjët dhe traditat që e rrethojnë atë?

Rëndësia historike e Ditës së Falënderimeve

Duke ardhur në Botën e Re, kolonistët britanikë festuan një “Ditë Falënderimi” të tyren, e cila, megjithatë, nuk i kushtohej festave, por lutjeve.

Origjina e kësaj feste mund të gjurmohet në shekullin e 15-të, megjithatë Dita e parë e Falënderimeve e regjistruar besohet të ketë ndodhur në 1621 në Plymouth, Massachusetts.

Në shtator 1620, anija e vogël Mayflower, një anije me 102 pasagjerë, shumica prej tyre anëtarë të një sekti puritan që u shkëput nga kisha kryesore anglikane, u largua nga Plymouth, Britani, në kërkim të një shtëpie të re.

Pas një udhëtimi të vështirë që zgjati më shumë se tre muaj, anija përfundoi në portin e Massachusetts, ku edhe pasagjerët vendosën të vendosen në një fshat, të cilin e quajtën Plymouth.

Dimri i parë ishte shumë i vështirë, me rezultat që rreth gjysma e britanikëve nuk ia dolën të mbijetonin. Por, në mars, vizita e një vendase, i cili i përshëndeti në anglisht, ndryshoi situatën.

Në nëntor 1621, ndërsa prodhimi i parë i misrit ishte i suksesshëm, guvernatori britanik i Plymouth, Ëilliam Bradford, organizoi një festë treditore, duke ftuar vendasit e zonës, në shenjë mirënjohjeje.

Që atëherë dhe për dy shekujt e ardhshëm, Dita e Falënderimeve u festua në mënyrë sporadike në pjesë të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, derisa Presidenti Lincoln vendosi Falënderimet si festë kombëtare në 1863.

Si festohet Dita e Falënderimeve?

Me kalimin e viteve, kjo ditë humbi kuptimin e saj origjinal dhe u bë një rast që amerikanët të mblidheshin me miqtë dhe të afërmit e tyre rreth një tryeze të pasur festive.

Tradicionalisht, vakti i Ditës së Falënderimeve përfshin gjelin e detit, një sondazh zbuloi se gati 90% e amerikanëve hanë gjelin e detit gjatë Ditës së Falënderimeve, kjo është arsyeja pse festa njihet edhe si “Dita e Turqisë”, mbushje, pure patatesh, salcë me boronicë dhe byrek me kungull.

Në shenjë mirënjohjeje për gjërat e mira që u ka sjellë viti i ardhshëm dhe për nder të frymës së vërtetë të festës, shumë amerikanë zgjedhin të marrin pjesë në aktivitete vullnetare në këtë ditë, duke ofruar ushqim për fqinjët e tyre më pak të pasur.

Gjithashtu organizohen shumë parada gjatë ditës, ku më e madhja prej tyre zhvillohet në Nju Jork, duke tërhequr më shumë se dy milionë spektatorë çdo vit.

Një zakon tjetër, i cili filloi rreth mesit të shekullit të 20-të, përfshin presidentin e SHBA-së, i cili “fal” një ose dy gjela çdo vit, të cilët kursehen nga therja dhe dërgohen në një fermë për të kaluar pjesën tjetër të jetës të sigurt. e tyre.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%