play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Skanimet e trurit zbulojnë se qentë e dinë se cilat fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara

today25/03/2024

Background
share close

Është e njohur që qentë mund të mësojnë fjalë për komandat e folura si “uluni”, “qëndroni” dhe “ngrihuni”. Por një studim i ri ka zbuluar se ata gjithashtu mund të dallojnë “topin” e tyre nga “kukulla” ose “pelushi”.

Skanimet e trurit zbulojnë se qentë në përgjithësi e dinë se disa fjalë qëndrojnë për objekte të caktuara, raportuan studiuesit të premten në revistën Current Biology.

“Fjalët ‘aktivizojnë kujtesën e një objekti kur dëgjon emrin e tij’“, tha në një njoftim për shtyp studiuesja Marianna Boros nga Universiteti Eötvös Loránd në Budapest, Hungari.

Për studimin, studiuesit lidhën 18 qenusha me një EEG, për të parë se sa thellë shkon kuptimi i gjuhës nga secili qen.

Pronarët e qenve thoshin fjalë për lodrat që qentë e tyre i njihnin dhe më pas u prezantonin atyre objekte, ndonjëherë lodrën që përputhet, ndonjëherë një objekt tjetër.

Për shembull, një pronar do të thoshte, “Zara, shiko, topin” dhe më pas i tregonte një top.

Rezultatet e regjistrimit të trurit treguan se modelet ndryshonin kur qenve iu ofrua një objekt që përputhej kundrejt një objekti që nuk përputhej, në mënyra të ngjashme me atë që shihet te njerëzit. Kjo është dëshmi e fortë se ata i kuptojnë fjalët, thanë studiuesit.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *