play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Si në përralla! Ky qytet, më i bukuri në Europë, ka vetëm 29 njerëz dhe ruan një sekret të madh

today26/03/2024

Background
share close

Një ishull magjik me në krye një abaci që sfidon gravitetin i ngjason një përralle.

Mont-Saint-Michel, qyteti bregdetar veriperëndimor midis Normandisë dhe Brittany është pa diskutim ndër pamjet më mahnitëse të Francës.

Për shekuj Mont-Saint-Michel ka qenë një nga destinacionet kryesore të pelegrinazhit të Evropës. Tani ishulli i shenjtë dhe gjiri i tij mahnitës janë shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Mont-Saint-Michel shtrihet rreth 1 km larg bregut, që do të thotë se ai rrethohet nga uji i detit në baticë. Gjatë gjithë historisë së saj, pozicioni e bëri të arritshme për shumë pelegrinë, pasi uji ishte në nivele të ulëta, por me kalimin e kohës, baticat i kanë vështirësuar vizitat në abacinë e saj.

Kohët e sotme është ndërtuar një urë këmbësore mbi ujë që ndihmon ata që jetojnë në Mont-Saint-Michel të largohet dhe të kthehet pavarësisht nga niveli i valës.

“Me aftësitë teknike dhe guximin e mjeshtërve të ndërtuesve, shoqëruar me ambicie të thella shpirtërore, abacia benediktine kushtuar Kryeengjëllit Shën Michael sfidon ligjet e ekuilibrit dhe ofron një panoramë të arkitekturës fetare mesjetare, nga periudha karolingiane deri te format më elegante, të artit gotik madhështor”, shpjegon faqja e internetit e qytetit.

Nëse planifikoni të vizitoni Mont-Saint-Michel, do t’ju duhet të bëni afërsisht 2 km në këmbë nga parkimi i makinave, i cili kohët e fundit është zhvendosur në brendësi për të ruajtur pamjen.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *