play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Shkroi në borë “stop luftës”, dënohet me dhjetë ditë burg rusi

today29/11/2023

Background
share close

Një gjykatë në Rusi ka dënuar një burrë me 10 ditë burg për shkrimin e sloganit “stop luftës” në dëborë.

Slogani ishte shkarravitur me gisht në borë në hyrje të një sheshi në Parkun Gorky të Moskës. Ngjarja ka ndodhur më 23 nëntor dhe personi i quajtur Dmitry Fyodorov është dërguar në burg të nesërmen pasi është arrestuar nga policia.

Policia vendosi se veprimet e tij mund të përbënin një shkelje civile, sipas një ligji që synon këdo që mendohet se ka vepruar publikisht për të shpifur Forcat e Armatosura të Rusisë, një vepër e dënueshme në rastin e tij me gjobë.

Ligjet e reja për të goditur disidencën erdhën menjëherë pasi dhjetëra mijëra trupa u dërguan në Ukrainë në shkurt 2022, të cilin Vladimir Putin e quajti një “operacion ushtarak special”.

Për ata që janë kundër luftës së Rusisë në Ukrainë, të folurit në publik që atëherë është bërë një gjë e rrezikshme dhe kritikët thonë se afro 20,000 njerëz janë arrestuar dhe më shumë se 800 çështje penale janë hapur.

Fyodorov, i cili pranoi në gjykatë se kishte shkruar sloganin kundër luftës, u dënua me dhjetë ditë burg dhe gjobë për mosbindje ndaj policisë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *