play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Shitet në akand me çmimi të kripur “dërrasa” që shpëtoi Kate Winslet te filmi “Titanic”

today26/03/2024

Background
share close

Një copë druri e mrekullueshme në historinë e kinemasë sapo është shitur për gati një milion dollarë. Heritage Auctions njoftoi të hënën se ankandi i tij i fundit Treasures From Planet Hollywood mblodhi një total prej 15.68 milionë dollarë.

Artefaktet e filmit të shitura në ankand përfshinin kamxhikun e Harrison Ford nga ‘Indiana Jones’ i vitit 1984 dhe ‘Temple of Doom’, sëpatën e përdorur nga Jack Nicholson në filmin e viteve 1980 ‘The Shining’ dhe më së shumti, copën e drurit nga paneli i Titanikut ku Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet u varën në skenën e fundit të Titanikut 1997.

Edhe pse objekti zakonisht përmendet si një “derë lëkundëse” nga fansat e filmit, objekti në fakt është “pjesë e kornizës së derës direkt mbi hyrjen e sallës së pritjes së klasit të parë [të anijes]”, sipas ankandit.

Seti ikonë u shit për 718,750 dollarë në ankand dhe ishte artikulli më i shitur i ankandit midis 16 grupeve totale që u shitën për më shumë se 100,000 dollarë. Nuk ishte i vetmi komplet nga Titaniku i James Cameron që doli në ankand, një prototip i së njëjtës copë druri u shit për 125,000 dollarë, ndërsa rrota e përdorur për anijen në film u shit për 200,000 dollarë.

Fustani i Winslet, të cilin aktorja tani 48-vjeçare shihet e veshur në skenën e fundit të Titanikut teksa personazhi i saj Rose dhe personazhi i DiCaprio, Jack fundosen në ujë, u shit për 118,750 dollarë, ndërsa një shtyllë telegrafi e përdorur në film u shit për 81,250 dollarë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *