play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Interesante

Shikoni lart sonte! Hëna do t’i ‘buzëqeshi’ Venusit

today09/11/2023

Background
share close

Hëna do t’i ‘buzëqesh’ Venusit në ‘një nga pamjet më të bukura qiellore të vitit 2023’ – ja si ta shihni atë nga MB

Sateliti ynë hënor do të ndezë një buzëqeshje në Venus sonte, në atë që konsiderohet si një nga pamjet më të bukura qiellore të vitit.

Hëna është në fazën e saj ‘hëna në rënie’, ku vetëm rreth 15 për qind e sipërfaqes së saj ndriçohet nga rrezet e diellit kur shikohet nga Toka.

Spektakli do të jetë lehtësisht i dukshëm me sy të lirë, megjithëse do të duket më i qartë me teleskop apo edhe vetëm dylbi.

Por ato duhet të jenë të dukshme së bashku gjatë gjithë natës sonte.

Afërdita dhe hëna do të jenë rreth një shkallë larg njëra-tjetrës në errësirë – afërsisht gjerësia e dy hënave të plota krah për krah – kështu që ato do të jenë të dukshme së bashku në një fushë të vetme shikimi duke përdorur një teleskop.

Për pjesën tjetër të javës, gjysmëhëna do të shfaqet gjithnjë e më e ulët në qiellin e natës ndërsa largohet nga Venusi.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *