play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

SHBA/ Gjyqtarët në Kolorado marrin kërcënime pas “bllokimit” të kandidaturës së Trump për zgjedhjet e 2024-ës

today21/12/2023

Background
share close

Gjyqtarët e Gjykatës së Lartë të Kolorados po përballen me kërcënime pas vendimit për të përjashtuar Donald Trump nga votimi në zgjedhjet paraprake republikane në shtet për shkak të rolit të tij në sulmin në Capitol Hill më 6 janar 2021. Sipas NBC News, gjyqtarët janë përballur me kërcënime në rrjete sociale.

Advance Democracy, një organizatë jopartiake që kryen kërkime me interes publik, identifikoi “retorikë të rëndësishme të dhunshme” kundër gjyqtarëve dhe demokratëve, shpesh në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj postimeve të Trump në lidhje me vendimin në platformën e tij “Truth Social”.

Ata zbuluan gjithashtu se disa përdorues të mediave sociale kishin postuar informacione personale për gjyqtarët e Kolorados, duke përfshirë adresat e emailit, numrat e telefonit dhe adresat e ndërtesave të zyrave.

Në të njëjtën kohë, 54% e amerikanëve – madje 24% e republikanëve – miratojnë vendimin e Gjykatës së Lartë të Kolorados për skualifikimin e ish-presidentit Donald Trump nga zgjedhjet paraprake të vitit 2024.

Gjykata e Kolorados vendosi me një votim 4 me 3 kundër se Trump nuk ka të drejtë të kërkojë rizgjedhje, duke aktivizuar nenin 3 të Amendamentit të 14-të të Kushtetutës, i cili ndalon ata që kanë kontribuar në protestat antiqeveritare të republikës të mbajnë postin.

Të martën pasdite, Gjykata e Lartë e Kolorados doli në përfundimin se provat që kishte në dosjen e saj “përcaktoi në mënyrë dërrmuese se ish-presidenti Trump u përfshi në një kryengritje” në Capitol Hill në një përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *