play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Rusia i quan “absurde” bisedimet e paqes në Zvicër

today04/06/2024

Background
share close

Kremlini ka thënë se bisedimet e paqes që do të zhvillohen në Zvicër këtë muaj janë “absurde” pasi Rusia nuk është e ftuar.

Moska pretendoi se ishte e kuptueshme që disa vende po refuzonin të merrnin pjesë në samitin për Ukrainën këtë muaj, sepse mbledhjes i mungonin qëllimet e qarta.

Ukraina thotë se më shumë se 100 vende dhe organizata kanë rënë dakord të marrin pjesë në samitin e 15-16 qershorit.

Samiti, i cili do të zhvillohet në një vendpushim alpin pranë Lucernit, synon të krijojë një kornizë për paqe të qëndrueshme dhe një udhërrëfyes për pjesëmarrjen eventuale të Rusisë në proces.

Kievi vendosi të mos e ftojë Rusinë sepse nuk i beson Moskës.

Kina, e cila është afruar më shumë me Rusinë pas sanksioneve perëndimore të vendosura që nga pushtimi i Ukrainës, ka thënë gjithashtu se nuk do të marrë pjesë.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *