play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Rusia dhe Kina vendosin veto, rrëzohet rezoluta e SHBA për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

today22/03/2024

Background
share close

Rusia, Kina dhe Algjeria kanë vënë veton ndaj një projekt-rezolute të SHBA-së që lidhte një armëpushim të menjëhershëm në Gaza me lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Ambasadori i Rusisë në Këshillin e Sigurimit Vasily Nebenzya e bëri të qartë kundërshtimin e Moskës ndaj projekt-rezolutës së SHBA-së edhe para votimit.

Ai akuzoi Shtetet e Bashkuara se nuk po bëjnë asgjë për të frenuar Izraelin në Gaza dhe u tall me Uashingtonin që fliste për një armëpushim pasi “Gaza është fshirë praktikisht nga faqja e dheut”.

Ajo vjen ndërsa Antony Blinken takohet me kryeministrin Benjamin Netanyahu në Izrael, ndërsa SHBA-të bëhen më kritike ndaj fushatës ushtarake të Izraelit.

Sekretari amerikan i shtetit ka qenë në Lindjen e Mesme për të diskutuar një plan të pasluftës për të qeverisur dhe siguruar Gazën

Një vlerësim i sigurisë ushqimore i mbështetur nga OKB këtë javë tha se 1.1 milion njerëz në Gaza po luftonin me urinë dhe urinë katastrofike

Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë peng 253 të tjerë

Hamasi thotë se më shumë se 31,900 njerëz janë vrarë në Gaza që kur Izraeli filloi ofensivën e tij hakmarrëse për të eliminuar Hamasin

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *