play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

Rusi/ Ministria e Punëve të Jashtme kërkon lirimin e pengjeve izraelite nga Hamasi

today11/12/2023

Background
share close

Një ditë pas bisedës mes presidentit rus Vladimir Putin dhe kryeministrit izraelit, zëvendësministri i Jashtëm rus Mikhail Bogdanov foli me përfaqësuesit e Hamasit dhe kërkoi lirimin e pengjeve të mbajtura në Gaza.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS raporton se Bogdanov foli me nënkryetarin e Byrosë Politike të Hamasit Musa Abu Marzouk, Sekretarin e Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik Palestinez Saleh Rafat dhe figurën e lartë të Frontit Popullor për Çlirimin e Palestinës Maher Taher.

“Gjatë bisedimeve u diskutuan një sërë çështjesh në lidhje me përshkallëzimin e mprehtë të konfliktit palestinezo-izraelit, me theks në situatën ushtarake dhe humanitare në Rripin e Gazës”, tha Ministria e Jashtme ruse, sipas TASS.

“Në të njëjtën kohë, pala ruse konfirmoi qëndrimin parimor mbi nevojën për një ndërprerje të armiqësive dhe një zgjidhje të menjëhershme për të gjitha problemet humanitare të shfaqura, duke përfshirë lirimin e pengjeve”, thuhet në deklaratë.

Netanyahu foli me Putinin për gati një orë të dielën, duke kritikuar aleancën e Moskës me Iranin dhe duke shprehur pakënaqësi me qëndrimin e saj ndaj luftës së Izraelit me Hamasin.

Tre pengje që mbanin nënshtetësinë ruse u liruan nga Hamasi si një gjest “mirënjohjeje” nga grupi i armatosur palestinez ndaj Putinit për mbështetjen e tij.

Written by: Sasha Ndreka

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *